Jak groźny jest wariant "delta" koronawirusa? Czy w Polsce znów dojdzie do wzrostu zakażeń?

Jak groźny jest wariant "delta" koronawirusa? Czy w Polsce znów dojdzie do wzrostu zakażeń?
fot. Nauka. To lubię / YouTube.com
Tomasz Rożek / YouTube / ml

Coraz więcej mówi się o wariancie "delta" koronawirusa. Możliwe, że już za kilka miesięcy w Polsce dojdzie do większej ilości zakażeń tym wariantem. Co wiemy o "delcie" i czego możemy spodziewać się, kiedy już nadejdzie?

To, że wirusy mutują nie jest niczym zaskakującym. W czasie namnażania się, każdy z nich zmienia swoją strukturę, co prowadzi do kolejnych mutacji. Tak samo jest z wirusem SARS-Cov-2. Wariantem, który rodzi obecnie mnóstwo pytań i wątpliwości jest wariant "delta". 

Co wiemy o wariancie "delta" koronawirusa? Jak groźny jest wariant "delta"?

W swoim najnowszym wideo na kanale Nauka. To lubię, Tomasz Rożek podaje kilka faktów związanych z wariantem "delta" koronawirusa. Co o nim wiemy? 

  • zaraźliwość "delty" jest o około 60% większa niż innych wariantów koronawirusa SARS-Cov-2
  • z powodu "delty" częściej wymagana jest hospitalizacji chorych. Większe jest prawdopodobieństwo powikłań po przechorowaniu Covid-19. Większe jest także ryzyko śmierci
  • krajem, w którym pojawiło się najwięcej przypadków tego wariantu jest Wielka Brytania
  • skuteczność szczepionki Phizera na wariant "delta" sięga 79 procent, a Astry Zeneca 60%, nie ma oficjalnych informacji odnośnie innych szczepionek

Jednocześnie - jak zauważa Tomasz Rożek - dane wskazują, że "szczepienia na Covid w 96% chronią przed ciężkim przebiegiem choroby lub śmiercią". 

- Nie jest prawdą - a chcąc być znowu bardziej precyzyjnym - jest kompletną bzdurą stwierdzenie, że osoby zaszczepione umierają częściej albo są bardziej narażone na ciężkie przejście wariantu delta. Taki pogląd nie znajduje żadnego poparcia w faktach i jest kompromitujący dla powtarzających go - powiedział dziennikarz i popularyzator nauki w kontekście pojawiających się fake newsów związanych ze szczepieniami. 


Obecnie w Polsce zauważalny jest wzrost liczby zakażonych osób. Widać wzrost czynnika R. Jeśli jego wartość jest powyżej 1 (co aktualnie obserwujemy), oznacza to, że ilość przypadków będzie rosła. Trudno na tym etapie powiedzieć, czy wariant ten doprowadzi do większej śmiertelności w Polsce. Wszystko zależy od tego, ile osób będzie zaszczepionych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti
34,90 zł

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Skomentuj artykuł

Jak groźny jest wariant "delta" koronawirusa? Czy w Polsce znów dojdzie do wzrostu zakażeń?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.