Koronawirus w Europie. 90 proc. nowych zakażeń SARS-COV-2 wywoła wariant Delta

Koronawirus w Europie. 90 proc. nowych zakażeń SARS-COV-2 wywoła wariant Delta
Fot. Roman Zawistowski/PAP
3 miesiące temu
PAP/mk

Do końca wakacji 90 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem w Unii Europejskiej będzie wywołanych wariantem Delta. Taką prognozę przekazało w środę Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC).

W związku z tymi szacunkami Europejska Agencja Leków (EMA) zaapelowała o przyśpieszenie kampanii szczepień i podkreśliła, że do ochrony przed wysoce zaraźliwym wariantem niezbędne są dwie dawki szczepionki.

"Przestrzeganie zalecanego kursu szczepień jest konieczne, aby korzystać z najwyższego poziomu ochrony przed wirusem" – napisała EMA w oświadczeniu. "Wszystkie dane sugerują, że dwie dawki szczepionki przeciwko Covid-19 (...) są niezbędne do zapewnienia odpowiedniej ochrony przed wariantem Delta" – zaznaczono.

EMA ostrzega także, iż wariant Delta może "poważnie utrudnić wysiłki w celu opanowania pandemii" i apeluje o "wzmożone wysiłki" w niektórych krajach, aby chronić osoby podatne na zagrożenie i osoby starsze, przebywające w społecznych placówkach.

Agencja w ten sposób odniosła się do informacji ECDC, iż w 10 krajach UE prawie 30 proc. lub więcej osób po 80. roku życia nie poddało się procesowi zaszczepienia.

EMA wstrzymała się przy tym od wydawania jakichkolwiek zaleceń, dotyczących mieszania szczepionek różnych producentów. Oświadczyła jedynie, że istnieją naukowe dowody na to, by sądzić, że mieszanie różnych marek surowic między pierwszym a drugim szczepieniem było bezpieczne i skuteczne. Zdaniem Agencji zastosowanie takiej strategii szczepień "może pozwolić na szybszą ochronę populacji i lepsze wykorzystanie dostępnych zapasów szczepionek".

Zdaniem EMA obecnie jest za wcześnie, aby potwierdzić, czy i kiedy będzie potrzebne stosowanie dodatkowej dawki przypominającej.

Ze swojej strony Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że wariant Delta został wykryty w co najmniej 111 krajach w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i prawdopodobnie stanie się dominującym wariantem na całym świecie w nadchodzących miesiącach.

 

Książki na wakacje ze specjalnym rabatem dla czytelników Deonu! W dniach 11-18 lipca 2021 r. wpisz kod WAKACJED i skorzystaj z 40 proc. rabatu na wszystkie książki Wydawnictwa WAM i Mando oraz 15 proc. na książki innych wydawców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wiktoria Gische
25,83 zł
36,90 zł

My, kobiety, chcemy realizować marzenia!

Świat odżywa i życie w Krakowie znowu nabiera tempa. W roku 1921 tragiczna przeszłość powoli staje się nieprzyjemnym wspomnieniem. Jednak nie dla wszystkich.

Nieoczekiwana wiadomość burzy życie Stefanii. Wojna się...

Skomentuj artykuł

Koronawirus w Europie. 90 proc. nowych zakażeń SARS-COV-2 wywoła wariant Delta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.