Tysiąc wykonawców na festiwalu Gaude Mater
Ponad tysiąc wykonawców z 11 krajów wystąpi w trakcie tegorocznej 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater", który odbędzie się w Częstochowie. Jak poinformowali we wtorek organizatorzy gwiazdą festiwalu będzie zespół Gregorian.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" w Częstochowie jest największym w Polsce projektem promującym muzykę różnych religii i kultur. We wtorek Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater" przedstawił program tegorocznej edycji.
Jak powiedziała dyrektor festiwalu Małgorzata Zuzanna Nowak festiwalowi przyświecają różnorodność i dialog międzykulturowy trzech największych religii monoteistycznych, czyli chrześcijaństwa, judaizmu i islamu.
W programie znalazły się koncerty chorału gregoriańskiego, muzyki cerkiewnej, synagogalnej, muzyki dawnej i wielkich dzieł oratoryjnych, których będzie można posłuchać we wnętrzach częstochowskich świątyń i sal koncertowych. Będzie można m.in. wysłuchać koncertu muzyki cerkiewnej w wykonaniu żenskiego chóru z Bułgarii, a także wziąć udział w koncercie muzyki synagogalnej - wystąpi kantor Shmuel Barzilai z synagogi z Wiednia.
Jednym z założeń festiwalu jest także promocja polskiej muzyki sakralnej, zarówno tej dawnej, jak i współczesnej oraz wspieranie młodych twórców. Stąd każdego roku wspólnie z warszawskim Instytutem "Musica Sacra" organizowany jest przy Festiwalu - Międzynarodowy Konkurs Kompozytorski na utwór sakralny do tekstu łacińskiego na chór mieszany a cappella. Zwycięzcy wybierani spośród młodych kompozytorów są wyłaniani przez międzynarodowe jury jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu a ich najlepsze utwory mają swoje prawykonania podczas "Gaude Mater". Dzięki współpracy Festiwalu ze znakomitymi europejskimi chórami takimi jak "The Holst Singers", "Jauna Muzika" i "Schola Cantorum Gedanensis" utwory zwycięzców będą również prezentowane w Londynie, Wilnie i Gdańsku.
W trakcie tegorocznej 22. edycji festiwalu odbędzie się uroczysty Koncert Inauguracyjny w Bazylice Jasnogórskiej, który będzie głównym punktem obchodów jubileuszu 80-lecia Wojciecha Kilara.
Z kolei koncert finałowy organizatorzy poświęcają zmarłemu 21 września 2011 r. twórcy festiwalu "Gaude Mater" - muzykowi Krzysztofowi Pośpiechowi, pierwszemu dyrektorowi częstochowskiego projektu.
Na 5 maja zaplanowano koncert gwiazdy - zespołu Gregorian, męskiego chóru prezentującego utwory inspirowane tradycyjnym chorałem gregoriańskim, który "łączy średniowieczny chorał gregoriański ze współczesną muzyką popową i rockową". Zespół powstał z inicjatywy niemieckiego producenta muzycznego Franka Petersona w latach 90. XX wieku, a w jego skład wchodzi dziewięciu solistów i trzech instrumentalistów.
Festiwalowi towarzyszyć będzie także projekt edukacyjny skierowany do młodych odbiorców pod nazwą "Etno*C", którego celem jest pokazanie i przybliżenie "wielokulturowości świata". Zaprezentowane zostaną kultury: egipska, lapońska i katalońska.
W ramach wieczoru egipskiego będzie można wziąć udział w warsztatach tańca arabskiego i pisania hieroglifów, pokazach parzenia kawy arabskiej a także makijażu egipskiego. Nie zabraknie również spotkań przy muzyce arabskiej. Z kolei wieczór lapoński będzie poświęcony kulturze Saamów, w ramach, którego poprowadzone zostaną warsztaty tradycyjnego śpiewu joik. Spotkanie będzie też okazją do poznania ich języka i wierzeń. Równie interesująco zapowiada się wieczór kataloński - budowanie wieży z ludzi, taniec z pałkami.
W ramach 22. edycji odbędzie się 18 imprez, w tym koncertów, wystaw, spektakli, wykładów. Udział w niej weźmie 1085 wykonawców z 11 krajów - z Austrii, Bułgarii, Egiptu, Hiszpanii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Polski.
22. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" odbędzie się w dniach od 1 do 6 maja, natomiast projekt "Etno*C" - od 28 do 30 kwietnia.
Skomentuj artykuł