Udało się! Ingenuity wykonał pierwszy lot! [Film]

Udało się! Ingenuity wykonał pierwszy lot! [Film]
Pierwsze zdjęcie z lotu Ingenuity na Marsie. Fot.: YT/NASA
3 tygodnie temu
Business Insider/NASA/tkb

Houston, nie było problemów! Marsjański dron wystartował 19.04.2021 o godz. 12:15. Eksperci są zdania, że to wydarzenie na miarę pierwszego lotu braci Wright.

W lutym bieżącego roku na Marsie, konkretnie w kraterze uderzeniowym Jezero, który ma średnicę 49 km, gdzie prawdopodobnie w dawnej historii Marsa znajdowało się jezioro ciekłej wody, wylądował łazik planetarny Perseverance. To część bardzo ambitnej misji NASA na Czerwonej Planecie. 

Nie bez powodu kolejny krok misji, czyli krótki lot dronem Ingenuity porównywany jest do lotu braci Wright - jest to bowiem pierwszy wykonany ludzką ręką obiekt, który wzniesie się na innej planecie. Dla podkreślenia tego wydarzenia na pokładzie drona znajduje się fragment płótna z pierwszego samolotu ludzkości - modelu braci Wright.

Naukowcy NASA informują na bieżąco opinię publiczną na temat ewentualnych problemów, które dron Ingenuity może napotkać na Marsie. Do głównych zaliczają zupełnie inną atmosferę tej planety, niż ta, do której ziemscy inżynierowie są przyzwyczajeni - dlatego też pierwsza misja tego statku powietrznego będzie polegała na sprawdzeniu czy loty dronem w ogóle są tam możliwe. Maszyna jest przystosowana do warunków panujących na Marsie - informuje NASA. Dron waży bowiem niewiele ponad 2 kg, jego wirniki obracają się w przeciwnych kierunkach - z uwagi na panujące na planecie warunki, i osiągną zawrotną prędkość 2400 obr./min. 

"Marsjański dron posłuży nam przede wszystkim w celach rozpoznawczych - pozwoli zrobić zdjęcia, które zostaną wykorzystane do stworzenia mapy powierzchni planety, wyznaczyć potencjalne cele dla przyszłych łazików i misji załogowych, dzięki niemu (dronowi - przyp. red.) możliwe stanie się dostarczenie urządzeń badawczych w miejsca niedostępne dla pojazdów gąsienicowych" - informuje Business Insider. 

Mapa NASA przedstawiająca planowany kierunek lotu drona Ingenuity. Fot.: nasa.govMapa NASA przedstawiająca planowany kierunek lotu drona Ingenuity. Fot.: nasa.gov

Pierwszy lot nie będzie spektakularny, dron wzniesie się na wysokość około trzech metrów a następnie wyląduje. Kolejnymi krokami będzie wysłanie Ingenuity na pierwszą podróż.

Kolejnym problemem w tej misji może być fakt, iż NASA nie jest w stanie sterować pojazdem w czasie rzeczywistym, ze względu na odległość Ziemi od Marsa. Dron jednak został zaprogramowany w taki sposób, aby w ciągu najbliższego miesiąca (który pokrywa się z miesiącem na Marsie) wykonał kilka autonomicznych lotów zbierając jak najwięcej danych.

Z uwagi na techniczne kwestie nie będzie możliwości oglądania na żywo obrazu, jaki zarejestruje dron Ingenuity w zamian za to będziemy mogli obserwować dane spływające z maszyny oraz poczynania zespołów naukowców. Zdjęcia z lotu pojawią się w sieci dopiero za kilka dni. Całkiem możliwe jest, że z uwagi na trudne marsjańskie warunki lot znowu zostanie przełożony w ostatniej chwili, choć jest to mało prawdopodobne - poinformowała NASA.

Transmisję z tego wydarzenia (na żywo) można zobaczyć poniżej:

[Relacja z wydarzenia NASA]

12:25 Naukowcy przekazują w transmisji wagę tego wydarzenia. Ogrom przygotowań do misji ma przyczynić się do lepszego poznania planety, która być może kiedyś była podobna do Ziemi. Problemem jest brak bieżącej kontroli nad pierwszym lotem, dlatego proces przygotowania komend dla Ingenuity przeprowadzany był w wyjątkowych warunkach laboratoryjnych.

12:30 To mały, aczkolwiek potężny sprzęt. Jest w pełni dostosowany do spartańskich warunków panujących na Marsie w ciągu dnia i nocy - przekazuje MiMi Aung, członek NASA.

12:32 Dron na swoim pokładzie ma kamerę wysokiej jakości, która pozwoli na prześledzenie pierwszego lotu. NASA oczekuje na pierwsze dane wysłane przez drona. Obecnie nie wiemy czy Ingenuity wystartował.

12:42 Właśnie spłynęły pierwsze dane, są prawidłowe. Pozostaje czekać na pełne ich pobranie. Na obraz wideo ze startu będziemy musieli poczekać co najmniej kilka-kilkanaście godzin. Dzisiaj na pewno zobaczymy pierwsze zdjęcia zrobione przez dron. To daje nam podejrzenie, że misja pierwszego lotu drona się powiodła.

12:46 NASA zakończyła pobieranie danych i zaczyna je analizować.

12:50 Wszystkie urządzenia i podzespoły drona są sprawne. Chodzi tu m.in. o silnik, powłokę ochronną, łopatki wirników, panele słoneczne i baterię.

12:52 Udało się! NASA potwierdza powodzenie pierwszego lotu drona na obcej planecie.

Poniżej unikalne wideo na którym zarejestrowano poklatkowo film z lotu Ingenuity.

Źródło: Business Insider/NASA/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Piotr Nesterowicz
27,93 zł
39,90 zł

Stary piecyk gazowy, stolik z ceratą w ciasnej kuchni, na balkonie wytarty taboret. Małe mieszkanie w małym bloku małego miasta. Choć mijają dekady, nic się nie zmienia. Niech nas jednak nie zwiedzie poczciwa kawa z...

Skomentuj artykuł

Udało się! Ingenuity wykonał pierwszy lot! [Film]
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.