Niemiecki historyk napisał książkę o Powstaniu Warszawskim dla żołnierzy Bundeswehry
W Niemczech ukaże się w maju książka "Der Warschauer Aufstand 1944" (Powstanie Warszawskie 1944) autorstwa prof. Stephana Lehnstaedta. - Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił - przyznaje autor.
Powstanie Warszawskie z 1944 roku "jest dziś najważniejszym symbolem polskiego bohaterstwa i dążenia do wolności podczas II wojny światowej. Było jednak także narodową katastrofą, na którą Niemcy odpowiedzieli z niezwykłą brutalnością: masowymi egzekucjami i deportacjami, a następnie systematycznym niszczeniem stolicy", czytamy na stronie wydawnictwa Reclam.
Książka o Powstaniu Warszawskim
To "mały przegląd, pisany na zlecenie niemieckiej Bundeswehry, ale pierwsza monografia niemieckiego autora o Warszawie 1944 od 1962 roku", zauważył autor książki, niemiecki historyk prof. Stephan Lehnstaedt z berlińskiego Touro University, informując o jej wydaniu.
- Zajmuję się tym tematem od wielu lat - powiedział Stephan Lehnstaedt. W zasadzie od 2005 roku, kiedy pisał pracę na temat życia codziennego niemieckich okupantów w Warszawie.
- Mieszkałem w Warszawie przez sześć lat i tam dowiedziałem się, jak ważne jest to powstanie do dziś. Od tamtej pory ten temat nigdy mnie nie opuścił - podkreślił historyk.
W Niemczech istnieje zainteresowanie Powstaniem Warszawskim
- Kiedy Bundeswehra zapytała, czy mógłbym napisać tę książkę, aby jej żołnierze mogli dowiedzieć się czegoś o Powstaniu Warszawskim, natychmiast się zgodziłem. To naprawdę pokazuje, że w Niemczech również istnieje zainteresowanie Powstaniem Warszawskim - zauważył autor.
- Ostatnią niemiecką monografię (powstania) wydał Hanns von Krannhals w 1962 roku. Potem były tłumaczenia w Niemczech, na przykład Normana Daviesa czy Piotra Gursztyna (o rzezi Woli), a także książka Włodzimierza Borodzieja. A także wystawy we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego - zauważył historyk. "Temat jest więc interesujący dla niemieckich czytelników (...)".
Prof. Stephan Lehnstaedt przyznaje, że nie napisał tej książki dla kolegów po fachu. - Napisałem ją dla każdego, kto chce wiedzieć, dlaczego Powstanie Warszawskie 1944 roku jest ważne do dziś. Dla Polaków i dla nas, Niemców.
- To książka dla szerokiego grona czytelników - stwierdził historyk zapytany, co stanowiło największą trudność podczas pisania książki. - Z jednej strony musiałem przeczytać dużą ilość polskiej literatury i streścić ją w taki sposób, aby niemieccy czytelnicy - bez znajomości polskiej historii - mogli ją zrozumieć. I przedstawić kontrowersje dotyczące na przykład roli Stalina bez relatywizowania niemieckiej odpowiedzialności.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł