Zakończyło się Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu

Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu (fot. swietodziecigor.pl)
PAP / slo

Uroczystym koncertem finałowym w niedzielę w Nowym Sączu zakończył Trwający od tygodnia 21. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór. Gwiazdą tegorocznej imprezy był zespół folklorystyczny z Afryki.

W ocenie Rady Artystycznej 21. Festiwalu Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu nie wszystkie zespoły odpowiedziały do końca na formułę wymagającą prezentacji folkloru dziecięcego. Natomiast bardzo pozytywnie został oceniony kierunek polskich zespołów, które "ukazują autentyczną obyczajowość wiejską, będącą fundamentem kultury w ogóle" - powiedziała podczas niedzielnej konferencji prasowej przewodnicząca jury Aleksandra Szurmiak - Bogucka.

DEON.PL POLECA

Zdaniem Rady, na szczególną uwagę rady w rodzimych zespołach zasłużyły: właściwy dobór strojów, znajomość tańców, prezentacja autentycznych zwyczajów, zwłaszcza dziecięcych, bogactwo rekwizytów i scenografii. Zespoły zagraniczne zaimponowały Radzie znakomitą techniką taneczną, bogactwem strojów i instrumentów, prezentacją kulturowych zachowań poprzez taniec.

Podczas koncertu finałowego dzieci z różnych stron świata zachwyciły publiczność brawurowym wykonaniem krakowiaka. Wszystkie dzieci odśpiewały także po Polsku hymn festiwalu.

Dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury Sokół oraz pomysłodawca i dyrektor festiwalu Antoni Malczak wyraził radość, że udało się zrealizować wszystkie punkty tegorocznego Święta Dzieci Gór. "Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że po raz kolejny ulicami Nowego Sącza przeszedł roztańczony korowód inaugurujący festiwal i koncert inauguracyjny na rynku miasta. Również w tym roku pogoda nie pokrzyżowała nam planów pierwszego dnia" - powiedział. Dyrektor Malczak zwrócił również uwagę, że po raz trzeci Święto Dzieci Gór przekroczyło granice i kilka zespołów koncertowało w słowackim Bardejowie.

W ocenie organizatorów, najważniejszym wydarzeniem tegorocznego festiwalu była obecność afrykańskiego zespołu dziecięcego Freespirit z Ghany. Niezwykle naturalna w swym charakterze grupa próbowała przyjechać na nowosądecki festiwal od trzech lat. Ze względu na problem ze zdobyciem wizy w poprzednich latach nie udało się przyjechać Afrykańczykom do Polski. Udało się w tym roku, w ostatniej chwili, kiedy do udziału był już zakwalifikowane wszystkie 12 zespołów. Organizatorzy zdecydowali, że tym razem wyjątkowo w festiwalu weźmie udział 13 zespołów.

Dzieci z Afryki stały się ulubieńcami tak organizatorów jak i gości Święta. Na ich sobotni występ czekano z niecierpliwością. Nikt, kto tego wieczoru zawitał na halę widowiskowo-sportową nie doznał zawodu, również dzięki zespołowi partnerskiemu dzieci z Ghany, czyli żywieckim Holajnikom i ukraińskiemu zespołowi Gorgany ze Lwowa.

Tańcem, śpiewem i muzyką dzieci z dalekiej Ghany opowiadały o swoim kraju. Widzowie zobaczyli połów ryb, charakterystyczne tańce przy wtórze bębnów i delikatnym dźwięku muszli.

Kierownik zespołu Feespirit z Ghany Mawuyram Quessie Akjahoe, powiedział, że "przywiózł na festiwal afrykańskie słońce razem z afrykańskim duchem". Podziękował on za zaproszenie, możliwość przyjazdu, i za to, że "nikt nie odsuwał się od nich dlatego, że są czarni". "Afrykańska kultura wymiera, ponieważ dla dzieci z naszego kraju ważniejszy jest futbol, który daje im większe nadzieje na zasobność w przyszłym życiu" - powiedział Mawuyram i wyraził nadzieję, że takie festiwale jak ten w Nowym Sączu i możliwość przyjazdu na nie dzieci z Afryki, zmotywuje innych do trenowania tradycyjnych tańców, a nie tylko piłki nożnej.

Innym egzotycznym zespołem był Shivam Nrutya Culrural Academy z Indii. Kierownik tego zespołu Ashok M. Bhawsar przyznał, że istotnie nowosądecki festiwal jest okazją doświadczenia atmosfery wynikającej z różnic narodowościowych czy religijnych. Bhawsar powiedział, że "jego zespół wraz z nowotarskimi góralskim zespołem Mali Śwarni zbudowali w zaledwie siedem dni przyjaźni polsko-indyjską i tym samym potwierdzili słuszność założeń Święta Dzieci Gór".

W tegorocznym Święcie Dzieci Gór wzięło udział ponad pół tysiąca dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Do Nowego Sącza przyjechało sześć zespołów z Polski oraz siedem zagranicznych: z Bułgarii, Indii, Ukrainy, Tajwanu, Belgii, Północnej Osetii oraz Ghany.

Organizatorem Święta Dzieci Gór jest od 1992 r. Małopolskie Centrum Kultury "Sokół" w Nowym Sączu. W swoich założeniach festiwal nawiązuje do przedwojennego Święta Gór, którego głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich.

Dotychczas na scenach nowosądeckiego festiwalu gościły dziecięce zespoły regionalne z ponad 60 krajów świata. Festiwalowi od 21 lat towarzyszy motto: "Dziecięca przyjaźń buduje pokój świata dorosłych".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Zakończyło się Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu
Komentarze (1)
E
Ewelina
29 lipca 2013, 09:06
Warto zobaczyć dzieci gór z całego świata. Zapraszamy do Nowego Sącza!