Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 24
Oto tematy 24. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego:
- trwa wojna, która już zmieniła wszystko i uświadomiła, że żyjemy w zupełnie innym świecie,
- jak na to wyzwanie odpowiada Stolica Apostolska, a jak polski episkopat,
- patriarcha Cyryl niezmiennie wspiera wojnę i Putina, i czy przez swoją postawę pchnie prawosławie na Ukrainie do jedności,
- co znaczy milczenie wobec wojny biskupów niemieckich,
- jak rozstrzygnąć dylemat: czy zabójstwo despoty może być usprawiedliwione
- jak żyć wobec lęku przed wybuchem bomby atomowej.
(0:00) Powitanie
(2:00) Wojna na Ukrainie toczy się na naszych oczach i nawet dowody zbrodni wojennych są na wyciągnięcie ręki. Kościoły i kaplice zamieniono na schrony – i tam odprawiane są nabożeństwa. Kościoły i wierni, na Ukrainie i w Polsce, pomagają uciekinierom. I modlą się. Jakie stanowisko zajęli biskupi i hierarchowie wobec wojny rozpętanej przez Władimira Putina?
(6:00) Jest sprzeciw wobec wojny, ale bez wskazania odpowiedzialnych. Jak reaguje Watykan po agresji Rosji na Ukrainę, jak ocenić głos papieża Franciszka?
(15:15) Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl jest już całkowicie po stronie Putina i wojny Moskwy. Cyryl wierzy już bardziej w Putina i w jego ideologię, a nie w Ewangelię i Pana Boga. Dalszy dialog z Rosyjską Cerkwią Prawosławną jest zatem na tym etapie kompletnie bezprzedmiotowy – komentuje Tomasz Terlikowski.
(19:43) Rozmowa z dr. Łukaszem Adamskim, historykiem i specjalistą od spraw rosyjskich – o tym, jak większość Rosjan postrzega Ukrainę i naród ukraiński.
(47:07) Jak bardzo podzielone jest teraz światowe prawosławie w sprawie wojny na Ukrainie? Po stronie ukraińskiej opowiedział się patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej oraz np. głowa prawosławia w Rumunii Daniel. Jak reaguje polskie prawosławie? Stanowisko wobec agresji Rosji zajęli polscy ewangelicy.
(50:25) Wstrząsający apel biskupa pomocniczego lwowskiego bp. Edwarda Kawy do „milczących biskupów Niemiec, Rosji i Białorusi”. Padają w nim słowa: „dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają?”.
(52:50) Rozmowa o wojnie sprawiedliwej i o tym, czy zabójstwo despoty zagrażającego ludzkości może być moralne. Gościem podcastu „Tak myślę” jest ks. prof. Piotr Kieniewicz, marianin, teolog, moralista.
(1:14:30) Groźby Putina dotyczące użycia broni atomowej wywołują lęk. O to mu chodzi, żebyśmy się bali – zło często tak działa, żeby przestraszyć dobro – komentuje Tomasz Terlikowski.
Skomentuj artykuł