Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 24

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 24
Tomasz Terlikowski, autor podcastu "Tak myślę"
0:00
- 0:00

Oto tematy 24. odcinka podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego:

- trwa wojna, która już zmieniła wszystko i uświadomiła, że żyjemy w zupełnie innym świecie,

- jak na to wyzwanie odpowiada Stolica Apostolska, a jak polski episkopat,

- patriarcha Cyryl niezmiennie wspiera wojnę i Putina, i czy przez swoją postawę pchnie prawosławie na Ukrainie do jedności,

- co znaczy milczenie wobec wojny biskupów niemieckich,

- jak rozstrzygnąć dylemat: czy zabójstwo despoty może być usprawiedliwione

- jak żyć wobec lęku przed wybuchem bomby atomowej.

(0:00) Powitanie

(2:00) Wojna na Ukrainie toczy się na naszych oczach i nawet dowody zbrodni wojennych są na wyciągnięcie ręki. Kościoły i kaplice zamieniono na schrony – i tam odprawiane są nabożeństwa. Kościoły i wierni, na Ukrainie i w Polsce, pomagają uciekinierom. I modlą się. Jakie stanowisko zajęli biskupi i hierarchowie wobec wojny rozpętanej przez Władimira Putina?

(6:00) Jest sprzeciw wobec wojny, ale bez wskazania odpowiedzialnych. Jak reaguje Watykan po agresji Rosji na Ukrainę, jak ocenić głos papieża Franciszka?

(15:15) Patriarcha Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej Cyryl jest już całkowicie po stronie Putina i wojny Moskwy. Cyryl wierzy już bardziej w Putina i w jego ideologię, a nie w Ewangelię i Pana Boga. Dalszy dialog z Rosyjską Cerkwią Prawosławną jest zatem na tym etapie kompletnie bezprzedmiotowy – komentuje Tomasz Terlikowski.

(19:43) Rozmowa z dr. Łukaszem Adamskim, historykiem i specjalistą od spraw rosyjskich – o tym, jak większość Rosjan postrzega Ukrainę i naród ukraiński.

(47:07) Jak bardzo podzielone jest teraz światowe prawosławie w sprawie wojny na Ukrainie? Po stronie ukraińskiej opowiedział się patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej oraz np. głowa prawosławia w Rumunii Daniel. Jak reaguje polskie prawosławie? Stanowisko wobec agresji Rosji zajęli polscy ewangelicy.

(50:25) Wstrząsający apel biskupa pomocniczego lwowskiego bp. Edwarda Kawy do „milczących biskupów Niemiec, Rosji i Białorusi”. Padają w nim słowa: „dlaczego milczycie, kiedy nas zabijają?”.

(52:50) Rozmowa o wojnie sprawiedliwej i o tym, czy zabójstwo despoty zagrażającego ludzkości może być moralne. Gościem podcastu „Tak myślę” jest ks. prof. Piotr Kieniewicz, marianin, teolog, moralista.

(1:14:30) Groźby Putina dotyczące użycia broni atomowej wywołują lęk. O to mu chodzi, żebyśmy się bali – zło często tak działa, żeby przestraszyć dobro – komentuje Tomasz Terlikowski.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz P. Terlikowski

Siedem spojrzeń na granicę życia i śmierci

Współczesna medycyna coraz skuteczniej przedłuża życie. Czym się kierować przy rozwiązywaniu wynikających stąd dylematów? Jak do tych problemów należy podchodzić od strony etycznej i duchowej? Na co powinna...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 24
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.