Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 28

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 28
Tomasz Terlikowski
0:00
- 0:00

W 28. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasz Terlikowski i jego goście poruszają następujące tematy: wizyta patriarchy Bartłomieja w Polsce, podziały w ukraińskim prawosławiu, ofiarowanie Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi, czy spotkanie patriarchy Cyryla i papieża Franciszka to dobry pomysł, polemika z „klakierami” i „potakiwaczami”, jak to jest być żonatym księdzem, niszczenie świątyń w trakcie wojny na Ukrainie.

(0:00) Powitanie

(1:50) Niech Bóg was błogosławi. Niech Bóg błogosławi wasze rodziny. Niech wszyscy ludzie na całym świecie uczą się na przykładzie Polski – mówił patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej podczas wizyty w naszym kraju.

(3:40) Z punktu widzenia kościelnej geopolityki zaproszenie przez prezydenta Andrzeja Dudę do Polski patriarchy Bartłomieja było genialnym pociągnięciem – stwierdza Tomasz Terlikowski. Dlaczego?

(5:55) Świat prawosławny, poza nielicznymi wyjątkami, jest jednoznacznie negatywnie nastawiony do rosyjskiej agresji na Ukrainę. Pokazuje to choćby zdarzenie, do którego doszło podczas międzyparlamentarnego spotkania prawosławnych, na którym przedstawiciel Rosji wystąpił z czapką opatrzona znakiem "Z".

(7:15) Jakie zmiany wywołane agresją Rosji zachodzą w prawosławiu na Ukrainie i na świecie? Rozmowa z o. prof. Markiem Blazą SJ, birytualistą, wykładowcą Uniwersytetu Katolickiego we Lwowie i Collegium Bobolanum w Warszawie.

(1:01:42) Rosja i Ukraina zostały zawierzone przez papieża Franciszka Niepokalanemu Sercu Maryi. – Ten akt ma duchowe znaczeni i sens – mówi Tomasz Terlikowski, choć samo kazanie Franciszka ocenia jako „niewykorzystaną szansę dotarcia do Ukraińców i Rosjan”.

(1:06:02) Metropolita Hilarion, druga co do znaczenia osoba w Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej, przekazał, że trwają przygotowania do spotkania papieża i patriarchy Cyryla, które miałoby się odbyć jeszcze w tym roku. Źle wyglądają te zapowiedzi – komentuje autor podcastu „Tak myślę”.

(1:10:00) Nie masz żadnych powodów, by uważać, że krytyka działań dyplomacji watykańskiej nie jest „podważaniem autorytetu następca Apostoła Piotra” – stwierdza Tomasz Terlikowski, polemizując z obrońcami obecnych poczynań dyplomatycznych Watykanu.

(1:13:50) Jak to jest być żonatym księdzem i codziennie sprawować Eucharystię? Rozmowa z ks. Pawłem Potocznym, proboszczem grekokatolickiej parafii św. Mikołaja w Cyganku Żelichowie.

(1:39:45) Od początku wojny na Ukrainie wojska rosyjskie uszkodziły bądź zniszczyły ponad 60 miejsc kultu religijnego.

Doktor filozofii, publicysta Telewizji Republika i felietonista Plusa Minusa, autor wielu książek, a prywatnie mąż i ojciec.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Bartosz Rajewski

Ostatni i rozstrzygający głos ma Słowo.
abp Grzegorz Ryś

Bóg jest. Trwa przy nas, choć w tym pandemicznym czasie chaosu, niepewności, a dla wielu również przejmującej samotności, stał się Kimś bardzo dalekim. Czujemy się obco...

Skomentuj artykuł

Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 28
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.