Podcast Tomasza Terlikowskiego | Tak myślę | odcinek 21
W 21. odcinku podcastu „Tak myślę” Tomasza Terlikowskiego autor i jego goście zajmują się m.in. odpowiedzią Benedykta XVI na zarzuty komisji badającej nadużycia w archidiecezji monachijskiej, sprawą ks. Daniela Galusa, nauczaniem Pisma Świętego na temat miejsca zwierząt w świecie, przejściem kolejnego anglikańskiego biskupa na katolicyzm, działaniami Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w Afryce, czy skutkami zaawansowanych badań ludzkich zarodków.
(0:00) Powitanie
(1:48) Co zawiera list papieża seniora Benedykta XVI w sprawie raportu o nadużyciach w archidiecezji Monachium i Fryzyngi?
(6:52) Historia ks. Daniela Galusa z Czatachowej pokazuje, jak bardzo kontroli instytucjonalnej potrzebuje każda rzeczywistość w Kościele.
(10:09) Jakie wnioski wyciągane są po wyroku uniewinniającym byłego już księdza oskarżonego o wykorzystywanie seksualne?
(14:18) Rozmowa z biblistą ks. dr. Piotrem Bartoszkiem z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu o wizji zwierząt oraz relacji ludzi i zwierząt w Piśmie Świętym.
(46:05) Już czwarty anglikański biskup w ciągu roku przystąpił do Kościoła katolickiego. Tym razem chodzi o emerytowanego biskupa Chester Petera Forstera, który w trakcie swojej posługi w Kościele Anglii był zwolennikiem wyświęcania kobiet na księży i biskupów, a jednocześnie przeciwnikiem małżeństw homoseksualnych i wyświęcania na księży osób LGBT.
(47:48) Wojna o wpływy w prawosławiu przeniosła się do Afryki, gdzie patriarchat moskiewski wkroczył ze swoją działalnością. To przykład próby sił, która zmierza do sięgnięcia przez rosyjskie prawosławie po prymat honorowy wśród wyznawców wschodniego chrześcijaństwa.
(51:30) O historii diecezji lubuskiej w rozmowie z red. Tomaszem Terlikowskim opowiada ks. dr. Adrian Put, historyk Kościoła i proboszcz konkatedry św. Jadwigi w Zielonej Górze.
(1:23:13) Czy dla posiadania zdrowego potomstwa zdecydujemy się na korzystanie z usług firm przeprowadzających zaawansowane badania zarodków ludzkich, aby wskazać te „najlepsze” z genetycznego punktu widzenia?
Skomentuj artykuł