Czy jeśli ksiądz nie wypowie słów konsekracji, to msza jest ważna? Tak, są takie przypadki.
W 1966 roku Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na łamach magazynu "Notitiae" odpowiedziała na pytanie o to, czy język migowy jest dopuszczalny w liturgii Mszy Świętej.
"To jedyny system, dzięki któremu osoba niesłysząca może w pełni uczestniczyć w świętej liturgii. Niektóre konferencje biskupów zapytały o to, a Ojciec Święty udzielił pozwolenia by język określany jako język gestów mógł być używany w liturgii dla osób niesłyszących" - napisali przedstawiciele Kongregacji.
Na wideo poniżej zobaczysz kapłana, który wyraża za pomocą języka migowego słowa konsekracji, a koncelebrans podnosi Ciało i Krew:
Homilia dla osób niesłyszących
Kościół podkreśla, że Bóg pragnie dotrzeć ze słowem zbawienia do wszystkich ludzi, dlatego nie można zaniedbać homilii dla osób niesłyszących lub słabo słyszących. Sprawdzonym sposobem przekazu słowa do tych osób jest język migowy. Należy więc zadbać, aby w każdej diecezji byli odpowiednio przygotowani duszpasterze posługujący się tym językiem.Jeśli homilię do osób niesłyszących ma głosić kapłan lub diakon, który nie zna języka migowego, powinien skorzystać z pomocy tłumacza.W homilii do osób niesłyszących można także powściągliwie i roztropnie korzystać z pomocy środków multimedialnych.
"Ojcze nasz" w języku migowym podczas Mszy św."Ojcze nasz" w języku migowym podczas Mszy św.
Opublikowany przez Gość Wrocławski Niedziela, 10 czerwca 2018
Skomentuj artykuł