"Nuncjusz ma być mistrzem kościelnej jedności"

"Nuncjusz ma być mistrzem kościelnej jedności"
(fot. Grzegorz Gałązka / galazka.deon.pl)
KAI / pz

Nuncjusz apostolski jest wezwany do bycia mistrzem kościelnej jedności - powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, udzielając w sobotę w Łomży święceń biskupich pochodzącemu z tej diecezji ks. prałatowi Markowi Zalewskiemu. Został on mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem w Zimbabwe.

Nuncjusz apostolski jest wezwany do bycia mistrzem kościelnej jedności - powiedział kard. Pietro Parolin, sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej, udzielając w sobotę w Łomży święceń biskupich pochodzącemu z tej diecezji ks. prałatowi Markowi Zalewskiemu. Dotychczasowy radca nuncjatury w Malezji 25 marca został mianowany przez papieża Franciszka nuncjuszem apostolskim w Zimbabwe i wyniesiony do godności arcybiskupa tytularnego Africa.

Współkonsekratorami abp. Zalewskiego byli bp Janusz Stepnowski, ordynariusz diecezji łomżyńskiej, i bp Romuald Kamiński, biskup pomocniczy diecezji ełckiej. Nowy nuncjusz w Zimbabwe pochodzi z Augustowa w diecezji ełckiej, ale jest kapłanem diecezji łomżyńskiej.

DEON.PL POLECA

Kard. Parolin przed udzieleniem święceń biskupich ks. Zalewskiemu wymienił zadania właściwe nuncjuszowi. Poza tym, że ma być mistrzem kościelnej jedności, będzie - jak mówił - "ambasadorem pokoju w państwie, przy którym zostaje akredytowany, niosąc tam słowo papieża, które zawsze jest posłannictwem nadziei, nawet pośród konfliktów, posłannictwem ku budowaniu dialogu, nawet pośród najostrzejszych sporów".

Najbliższy współpracownik papieża wskazywał, iż zadaniem nuncjusza jest ukazywanie wszystkim, że różnice między narodami i różnorodność kultur są cenną okazją do budowania harmonii, zasobem, z którego może korzystać cała ludzkość, ukazującym powszechność Kościoła, który go przysłał do danego kraju.

Podkreślał, że nuncjusz apostolski ma za zadanie reprezentować papieża wobec państwa i wobec Kościoła. Jest to zaszczyt, ale i odpowiedzialność - mówił, zwracając się do przyszłego nuncjusza Zimbabwe: - Przygotowywałeś się do tej funkcji przez tyle lat, ale to przygotowanie nie jest wystarczające, bo nie wystarczy doświadczenie, studia i praca. Konieczne jest pokorne zwrócenie się do Boga i czekanie na łaskę Pana - podkreślał.

Nawiązując do biskupiego zawołania ks. Zalewskiego "Lumen vitae Christus" - "Chrystus światłem życia", życzył watykańskiemu dyplomacie, by Chrystus był "światłem i latarnią morską" jego posługi biskupiej i misji apostolskiej. Mówił, że jest powołany "do tego umiłowanego narodu, aby dać mu odczuć bliskość Kościoła powszechnego i Ojca Świętego, aby poświęcić mu swoją pasterską gorliwość i swoje uczucia".

Wcześniej kard. Parolin przypomniał, że Zimbabwe odzyskało niepodległość w 1980 r. Mówił także, że "naród ten w różnych sferach życia społecznego i politycznego doświadczał wielu znaczących trudności", ale jest tam również obecna wspólnota chrześcijańska, "żywotna i pracowita, prowadząca wiele dzieł charytatywnych względem potrzebujących, zaangażowana na polu wychowawczym, zdolna do świadczenia o Chrystusie wiarą i czynem".

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej przed udzieleniem święceń ks. Zalewskiemu podkreślił, że konsekracja nowego biskupa jest zawsze wydarzeniem o specjalnym znaczeniu dla życia Kościoła, a także momentem szczególnej radości i łaski dla miejscowej diecezji i każdego z wiernych.

Z godnością biskupią łączy się też odpowiedzialność - wyjaśniał uczestnikom uroczystej liturgii. Wiąże się też z nimi - jak mówił - "codzienne zaangażowanie, którego biskup potrzebuje, zaangażowanie modlitwy, oddania i ustawicznej pracy nad doskonaleniem własnego charakteru i wrażliwości, aby umiał zauważać poruszenia łaski i znaki czasu, odczytywać priorytety sprawowanego urzędu i wybierać najwłaściwsze osoby".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Nuncjusz ma być mistrzem kościelnej jedności"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.