Watykan opracowuje wytyczne w sprawie nieużywanych kościołów. Nie chce, żeby skończyły jak ten w Pradze
Chodzi o świątynie, które nie spełniają już swojego zadania. Celem dokumentu ma być uchronienie ich od bycia przekształconymi na dyskoteki, sale gimnastyczne lub sklepy z lodami.
Jak relacjonują dziennikarze New York Times, Watykan we współpracy z Uniwersytetem Gregoriańskim oraz włoskimi biskupami, zamierza zorganizować międzynarodową konferencję, która będzie poruszała problem sprzedaży kościołów. Zaproponowana nazwa spotkania brzmi: "Czy Bóg już tutaj nie mieszka"?
Zdaniem kardynała Ravasiego, który jest jednym z organizatorów spotkania, wiele diecezji w Europie, Ameryce Północnej i Australii posiada kościoły, których nie jest w stanie utrzymać. Zdaniem hierarchy powodem tego procesu, jest sekularyzujące się społeczeństwo, mniejsze zaangażowanie katolików oraz ograniczenia wynikające z problemów finansowych.
"Watykan chce, żeby kościoły pozostały kościołami i wciąż spełniały swoją funkcję duchową, kulturalną i społeczna" - powiedział kardynał.
Dodał, że jeśli konieczne byłoby zaadaptowanie budynku na miejsce pracy duszpasterskiej lub spotkań dotyczących kultury, księgarnię albo bibliotekę, to trudno się z tym nie zgodzić. "Zaakceptowanie, że będzie to lodziarnia byłoby jednak trudne" - powiedział kard. Ravasi w rozmowie z New York Times.
Jako przykład złego zagospodarowania kościoła, który nie spełnia już swoich liturgicznych funkcji, kardynał wspomniał o kościele w Pradze, który został zamieniony na klub nocny.
[Na wideo widać wnętrze praskiego kościoła w czasie dyskoteki]
Zdaniem hierarchy innym problemem będzie właściwe zaopiekowanie się dziełami sztuki wewnątrz kościoła "aby pozostawić miejsce tak puste, jak to tylko możliwe".
Watykan przesłał do episkopatów na całym świecie propozycje zmian z prośbą o ich konsultację. Konferencja, na której mają zapaść nowe ustalenia, planowana jest na 29-30 listopada. Zaprezentowana będzie również wystawa fotografii byłych kościołów.
Skomentuj artykuł