Dlaczego ks. Ślusarczyk zrezygnował? "Musiało się coś wydarzyć"

Dlaczego ks. Ślusarczyk zrezygnował? "Musiało się coś wydarzyć"
(fot. diecezja.pl)
"Tygodnik Powszechny" / KAI / pk

To tajemnica, której ujawnienie jest grzechem ciężkim. Dziennikarz "Tygodnika Powszechnego", powołując się na watykańskie dokumenty, o szczegółach rezygnacji biskupa nominata.

W poniedziałek 3 grudnia ogłoszono papieskie nominacje na nowych biskupów pomocniczych w archidiecezji krakowskiej. To księża Janusz Mastalski i Franciszek Ślusarczyk.

12 grudnia kuria w Krakowie opublikowała oświadczenie w którym pisze o decyzji ks. Franciszka Ślusarczyka o "nieprzyjmowaniu święceń biskupich".

Proces nominacji biskupiej rozpoczyna się od kontaktu nuncjusza papieskiego z kandydatem i zapytania go, czy przyjmuje nominację. Jeśli się zgadza, składa w obecności nuncjusza wyznanie wiary. Informacja o nominacji jest następnie ogłaszana publicznie.

Jak informuje "Tygodnik Powszechny", "zdarzają się przypadki, że wybrani przez papieża kandydaci odmawiają - pisze Artur Sporniak. - Przypadek ks. Ślusarczyka jest jednak inny, ponieważ był on pytany przez nuncjusza i złożył wyznanie wiary. Między 3 a 12 grudnia coś musiało się wydarzyć, co albo samego nominata zmusiło do wycofania się, albo nuncjusza skłoniło do wywarcia presji na kandydacie".

Kard. Marc Ouellet: nie wszyscy księża przyjmują nominację biskupią>>

Według "Tygodnika", "nieprędko (o ile w ogóle) się tego dowiemy, gdyż osoby związane z nominacjami biskupimi obowiązuje pod rygorem grzechu ciężkiego tzw. tajemnica papieska". Mówi o tym watykańska instrukcja z 1974 roku.

Ujawnienie tych sekretów może się skończyć ekskomuniką>>

Ks. Franciszek Ślusarczyk urodził się 26 lipca 1958 r. w Dobczycach i tam spędził dzieciństwo oraz młodość. Ukończył Liceum Ogólnokształcące w Gdowie, a następnie w roku 1977 wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej. W czasie formacji seminaryjnej został powołany do wojska i przez dwa lata służył w jednostce wojskowej w Brzegu k. Wrocławia.

Święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1984 r. z rąk ks. kard. Franciszka Macharskiego. Jego pierwszą placówką duszpasterską jako kapłana była parafia św. Floriana w Żywcu-Zabłociu. Jednocześnie kontynuował studia na Wydziale Teologicznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W czasie studiów odbył kurs języka francuskiego w Instytucie Katolickim w Paryżu w 1988 r. i w 1989 r. Od sierpnia 1988 r. pracował jako wikariusz w parafii św. Klemensa w Wieliczce. Rok później zamieszkał w parafii w Gaju i kontynuował studia doktoranckie.

Od 1990 r. pełnił funkcję prefekta w krakowskim Seminarium Duchownym, a od 1997 r. do 2002 r. był wicerektorem tegoż Seminarium. W 1997 r. uzyskał doktorat po obronie pracy "Ideał chrześcijanina i sposób jego realizacji w kaznodziejskim przekazie arcybiskupa Józefa Bilczewskiego" napisanej pod kierunkiem ks. prof. dr hab. Edwarda Stańka. Następnie pracował na Wydziale Teologicznym PAT najpierw jako asystent a później jako adiunkt w Katedrze Homiletyki.

Po zakończeniu posługi w Seminarium Duchownym od 2002 r. jest związany z Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, którego jest kustoszem od 2014 r. Był członkiem Rady Kapłańskiej przez dwie kadencje w latach 2006 - 2016 oraz członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Krakowskiej.

W 2005 r. Papież Benedykt XVI mianował go Kapelanem Ojca Świętego. Decyzją Papieża Franciszka od 2016 r. jest Misjonarzem Miłosierdzia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek

Mądrość przychodzi z wiekiem

Oni najlepiej rozumieją, że życie czasem się komplikuje. Gdy popełniamy błąd, stają przy nas. Osoby starsze to nieocenieni doradcy. Upływający czas zabrał im młodość, lecz dał mądrość.

Ta jedyna w swoim...

Skomentuj artykuł

Dlaczego ks. Ślusarczyk zrezygnował? "Musiało się coś wydarzyć"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.