30 lat plus kontrowersje

30 lat plus kontrowersje
(fot. rafa espada/flickr.com)
drr / PAP

Prezydent i premier w Gdyni, ale już nie w Jastrzębiu-Zdroju. Lech Wałęsa mówi NIE i mimo zaproszenia na głównych uroczystościach 30-lecia Porozumień Sierpniowych nie będzie. W całym kraju trwają gorączkowe przygotowania do rocznicy, nikt jednak nie wie, co z tego wszystkiego wyniknie.

- To źle, gdy historyczne daty dzielą Polaków - mówi marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna. To jego komentarz do decyzji związkowców z Jastrzębia-Zdroju, którzy na uroczystości Porozumienia Jastrzębskiego premiera i prezydenta nie zaprosili.

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej "S" Piotr Duda tłumaczy, że w tym roku w porozumieniu z Kancelarią Prezydenta nie zaproszono na uroczystość Bronisława Komorowskiego, bo - jak mówi - jest gorąca polityczna atmosfera w kraju i trudno byłoby zagwarantować "właściwy" przebieg uroczystości. W przypadku szefa rządu - jak przyznaje Duda - zdecydowało to, że kilkakrotnie zapraszany, w tym przed objęciem stanowiska szefa rządu, Tusk nigdy z zaproszenia śląsko-dąbrowskiej "S" nie skorzystał.

DEON.PL POLECA

A w tym roku w Jastrzębiu będzie się działo. Po raz pierwszy, obok oficjalnych uroczystości związkowcy zorganizują rozrywkową imprezę dla gości. Gwiazdą koncertu zaplanowanego na 5 września w Katowicach będzie legendarna niemiecka grupa Alphaville, czołowy przedstawiciel popularnego w latach 80. gatunku new-romantic, która wylansowała takie przeboje jak "Forever Young" czy "Big In Japan".

Tradycyjnie do rocznicy Porozumień Sierpniowych przygotowuje się Gdańsk i Gdynia. Na okolicznościowe zjazdy Solidarności mają przyjechać sygnatariusze Porozumień Sierpniowych, byli i obecni członkowie związku oraz przedstawiciele organizacji związkowych z ponad 30 krajów. Zaproszenia dostali wicepremier Waldemar Pawlak, ministrowie, przewodniczący Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, a także prezes Prawa i Sprawiedliwości - Jarosław Kaczyński. Mają być także premier i prezydent.

Być może Lech Wałęsa pojawi się 31 sierpnia na spektaklu "Twój anioł WOLNOŚĆ ma na imię" w reżyserii amerykańskiego artysty Roberta Wilsona. Impreza ma odbyć się na terenie Stoczni Gdański, a Wałęsa obok Komorowskiego ma zabrać głos na początku spektaklu.

We Wrocławiu przygotowywana jest wystawa "Solidarny Wrocław"; zapowiedziano uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu dolnośląskiej Solidarności z udziałem między innymi Jerzego Piórkowskiego, Władysława Frasyniuka, Józefa Piniora i Kornela Morawieckiego.

27 sierpnia w historycznej Zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej odbędzie się koncert "Legendy Rocka". W zajezdni 26 sierpnia 1980 r. został powołany Międzyzakładowy Komitet Strajkowy, którego przewodniczącym został Jerzy Piórkowski. 31 sierpnia MKS reprezentował 176 przedsiębiorstw. Ostatniego dnia obchodów (29 sierpnia) odprawiona będzie msza św., której przewodniczyć ma kard. Henryk Gulbinowicz.

Dzieje się i będzie się dziać wiele. Wielu jednak obawia się, że na tegorocznych obchodach cieniem położy się aktualna polityka. A szkoda, bo - jak mówi historyk prof. Andrzej Friszke - obchody rocznicowe powinny mieć uroczysty charakter, bo są fundamentem, na którym powstała współczesna Polska. - A tu, jak słyszę, TVP nie zamierza transmitować widowiska ze Stoczni Gdańskiej. Tak nie powinno być.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

30 lat plus kontrowersje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.