Aktywność fizyczna jest 'lekarstwem', żadne lekarstwo jej nie zastąpi

Depositphotos.com (42937969)
PAP / pzk

Grupa naukowców z Polski, Czech i Słowacji opracowała specjalny zestaw ćwiczeń, który pomoże poprawić aktywność fizyczną społeczeństwa. Według danych WHO ponad 80 proc. dzieci i blisko 30 proc. dorosłych nie spełnia zalecanego minimum. Projekt dotyczący zwiększenia aktywności fizycznej po pandemii COVID-19 prowadzony jest przez naukowców z Politechniki Opolskiej oraz uczelni czeskich i słowackich.

Prof. Anna Rutkowska z Katedry Fizjoterapii Politechniki Opolskiej podkreśla, że problem bardzo niskiej aktywności fizycznej ma coraz większe konsekwencje i ma już charakter globalny. „Polski lekarz Wojciech Oczko w XVI wieku powiedział: ‘Ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy wszystkie lekarstwa razem wzięte nigdy nie zastąpią ruchu’. Z tego zdania wypływa uniwersalna prawda, która na przestrzeni lat potwierdzona została w licznych badaniach naukowych. Niestety, zmiana stylu życia doprowadziła do nowych zachowań związanych z siedzącym trybem życia. Istnieje wielka światowa potrzeba szerzenia wiedzy i aktywizowanie każdej grupy społecznej do zapewnienia sobie minimum aktywności fizycznej, która zawiera komponent zdrowotny. Wybuch pandemii COVID-19 uwidocznił ten problem. Aktualnie raport Światowej Organizacji Zdrowia wskazuje, iż ponad 80 proc. dzieci i młodzieży oraz blisko 30 proc. dorosłych nie spełnia zalecanego minimum dotyczącego poziomu aktywności fizycznej” – podkreśla prof. Anna Rutkowska, koordynator projektu.

Projekt, który będzie realizowany przez cztery lata, jest finansowany przez Narodową Agencję programu ‘Erasmus+’. W pierwszej kolejności naukowcy wzięli pod lupę aktywność fizyczną studentów z trzech państw uczestniczących w badaniach. Słowacja wykazała najwyższą medianę aktywności fizycznej mierzoną jako wynik MET, a Polska najniższą. Zdaniem naukowców, w porównaniu z dostępnymi badaniami sprzed pandemii całkowity poziom aktywności fizycznej nie powrócił do poziomów sprzed COVID-19.

Efektem prac naukowców jest m.in. publikacja książki w języku angielskim, stanowiąca kompendium wiedzy o leczeniu ruchem. Opracowano także „Przewodnik po aktywności fizycznej”, który w wersji elektronicznej otrzymał już każdy student i pracownik Politechniki Opolskiej, który zawiera zestaw specjalnie dobranych ćwiczeń, które można samodzielnie wykonywać w domu. W poradniku zalecane jest włączenie ćwiczeń aerobowych poprawiających tolerancję na wysiłek fizycznych oraz ćwiczeń oddechowych wyciszających. Każde ćwiczenie zawiera wyczerpujący opis oraz zdjęcia.
Zgodnie z wytycznymi WHO osoby w wieku dorosłym (18-64 lat) powinny wykonywać tygodniowo co najmniej 150-300 minut aerobowej aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności, lub co najmniej 75-150 minut intensywnej aerobowej aktywności fizycznej. Powinno się również wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie o umiarkowanej lub większej intensywności, które angażują wszystkie główne grupy mięśniowe przez dwa lub więcej dni w tygodniu, ponieważ zapewniają one dodatkowe korzyści zdrowotne. Zastąpienie siedzącego trybu życia aktywnością fizyczną o dowolnej intensywności (w tym lekkiej) zapewnia korzyści zdrowotne.

DEON.PL POLECA

Według naukowców, na całym świecie w latach 2020-2030 wystąpi prawie 500 milionów nowych przypadków chorób przewlekłych, którym można zapobiec. Leczenie będzie kosztować ponad 300 miliardów dolarów. Prawie połowa z tych nowych przypadków będzie wynikać z nadciśnienia tętniczego, a ponad 40 proc. z depresji. W ocenie ekspertów, części z nich można było uniknąć dzięki odpowiedniej aktywności fizycznej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Aktywność fizyczna jest 'lekarstwem', żadne lekarstwo jej nie zastąpi
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.