Para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Holandii

Para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Holandii
(fot. EPA/Toms Kalnins)
PAP / df

Spotkania dwustronne o charakterze politycznym, udział w obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka, spotkanie z Polonią - to główne punkty oficjalnej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy wraz z małżonką w Holandii, która rozpocznie się we wtorek.

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił, że wizyta Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Holandii przypada w szczególnym momencie dwustronnych relacji między oboma krajami - w tym roku obchodzimy setną rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych oraz 75. rocznicę wyzwolenia Bredy przez 1. Dywizję Pancerną pod dowództwem gen. Stanisława Maczka.

Para prezydencka udaje się do Holandii w poniedziałek. We wtorek prezydent Duda wraz z królem Niderlandów Wilhelmem-Alexandrem wezmą udział w uroczystościach na Cmentarzu w Bredzie, gdzie złożą kwiaty na grobie gen. Maczka, a także pod pomnikiem upamiętniającym polskich żołnierzy poległych w walce.

W ramach obchodów rocznicy wyzwolenia Bredy odbędzie się uroczysta defilada wojskowa na cześć polskich żołnierzy. Prezydent Polski i król Niderlandów wspólnie będą odbierać defiladę ze schodów Ratusza w Bredzie, skąd pozdrowią jej uczestników, a także wygłoszą okolicznościowe wystąpienia. "Co warte podkreślenia, to właśnie po schodach prowadzących do ratusza, 75 lata temu generał Stanisław Maczek wprowadził burmistrza Bredy do urzędu, z którego wcześniej został usunięty przez Niemców" – zauważył Szczerski.

DEON.PL POLECA

"Dla pielęgnowania pamięci o bohaterstwie i wysiłku wojennym polskich żołnierzy niezwykle istotne jest, że obchody jego 75 rocznicy, podobnie jak niedawno w Belgii, będą miały miejsce na najwyższym państwowym szczeblu. Cieszymy się i jesteśmy dumni, że wraz z prezydentem RP udział w nich weźmie król Niderlandów Wilhelm-Alexander" - dodał prezydencki minister.

Polska para prezydencka i holenderska para królewska spotkają się także odrębnie w Pałacu Królewskim w Hadze, gdzie na cześć polskich gości zostanie wydany uroczysty lunch.

W środę, w drugim dniu wizyty, prezydent Duda spotka się na śniadaniu roboczym z premierem Holandii Markiem Rutte. "W rozmowie nie zabraknie najważniejszych tematów z agendy naszych relacji dwustronnych oraz bieżącej polityki europejskiej" – mówi Szczerski. "Przywódcy będą rozmawiać o stosunkach gospodarczych oraz większej dostępności holenderskiego rynku dla firm z Polski, brexicie, przyszłości UE czy bezpieczeństwie europejskim oraz światowym" - dodał minister.

Prezydent spotka się również z przewodniczącym Senatu i przewodniczącym Izby Niższej Niderlandów. Według Szczerskiego jednym z tematów spotkania będzie sytuacja polskiej społeczności w Holandii. "Obecnie w Holandii pracuje ponad 200 tysięcy naszych rodaków. Wizyta stwarza znakomitą okazję do rozmowy o ich sytuacji i potrzebach" – zaznaczył.

Polska para prezydencka spotka się także z przedstawicielami Polonii mieszkającej w Holandii.

W programie wizyty prezydenta znajdują się też spotkania z przedstawicielami instytucji międzynarodowych, w tym z prezesem Międzynarodowego Trybunału Karnego w Hadze. "Przypomnę, że podkreślanie znaczenia prawa międzynarodowego dla zachowania pokoju stanowi stały element polityki zagranicznej prezydenta Dudy, a także naszego niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ" – wskazał Szczerski.

Prezydent Duda będzie rozmawiał także z Dyrektorem Generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW). "Polska zamierza utrzymać dotychczasowy wysoki poziom zaangażowania w promowanie Konwencji o broni chemicznej oraz w prace Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej" – poinformował szef gabinetu prezydenta. "Niestety ostatnie przypadki użycia broni chemicznej w Syrii oraz w Wielkiej Brytanii, ujawniły ciągłą erozję międzynarodowych norm i zobowiązań państw w zakresie wdrażania Konwencji o broni chemicznej" - dodał minister.

Andrzej Duda odwiedzi też Rotterdam, gdzie dojdzie do podpisania "Memorandum of Understanding" między portem w Rotterdamie a Zespołem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście. Zdaniem prezydenckiego ministra "poszerzenie takiej współpracy świadczy o tym, że strona holenderska, która posiada w tej branży unikatowe doświadczenie, dostrzegła w naszym przemyśle portowym potencjał rozwojowy". "Jest to dla nas powód do dumy i dowód docenienia potencjału polskiej gospodarki morskiej" - podkreślił Szczerski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Para prezydencka złoży oficjalną wizytę w Holandii
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.