Arcydzieło leżało w szopie pokryte ptasimi odchodami. Zostało sprzedane za 3 mln dolarów

Arcydzieło leżało w szopie pokryte ptasimi odchodami. Zostało sprzedane za 3 mln dolarów
Obraz "Studium św. Hieronima" został sprzedany za ponad 3 mln dolarów (fot. depositphotos.com / Twitter.com)
wydarzenia.interia.pl / dobrewiadomosci.net.pl / tk

Obraz Antoona van Dycka, który był studium do dzieła "Święty Hieronim z aniołem" leżał w szopie w stanie Nowy Jork (USA). Dzieło wystawiono na aukcję, gdzie zostało kupione za ponad 3 miliony dolarów.

„Obraz zatytułowany ‘Studium św. Hieronima’ przedstawia starszego, brodatego mężczyznę siedzącego nago na stołku. Dzieło zostało zidentyfikowane jako studium żywego modelu. Jego autorem jest słynny XVII-wieczny flamandzki malarz Antoon van Dyck” – czytamy na wydarzenia.interia.pl.

Sprzedane na aukcji dzieło to szkic, który jest studium do innego dzieła tego malarza - "Święty Hieronim z aniołem". Szkic Pochodzi prawdopodobnie z lat 1615-1618, kiedy Van Dyck był początkującym artystą szkolącym się u słynnego malarza Petera Paula Rubensa.

Dzieło ukryte w szopie

Obraz „Studium św. Hieronima” znalazł pod koniec XX w. kolekcjoner Albert B. Roberts. Dzieło leżało w szopie na farmie w Kinderhook w amerykańskim stanie Nowy Jork. Mężczyzna nabył malowidło za 600 dolarów dla „dreszczyku emocji”.

W roku 2018 87-letni Roberts wystawił obraz w „nieskazitelnym stanie, pomimo ptasich odchodów na odwrocie” w Albany Institute of History & Art oraz poprosił Susan Barnes, historyka sztuki o uwierzytelnienie dzieła. Kobieta zidentyfikowała dzieło i potwierdziła, że jest to obraz Antoona van Dycka. Powiedziała, że jest on "zaskakująco dobrze zachowany".

Obraz „Studium św. Hieronima” sprzedano w domu aukcyjnym Sotheby’s za 3 miliony dolarów. „Spadkobiercy Albert B. Robertsa przeznaczą część dochodów na fundację jego imienia, która zapewnia wsparcie finansowe artystom oraz innym twórcom i organizacjom charytatywnym” – podaje wydarzenia.interia.pl.

– Poświęciłem ostatnie 30 lat mojego życia na poszukiwanie sztuki, którą lubię nazywać „osieroconą”, która z tego czy innego powodu została zaniedbana, przeoczona, być może zagubiona w chaosie świata sztuki w różnych krajach – powiedział przed śmiercią Roberts.

Źródło: wydarzenia.interia.pl / dobrewiadomosci.net.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Franciszek Salezy, Teresa z Ávili, Alfons Maria de Liguori, Katarzyna ze Sieny, Tomasz z Akwinu, Grzegorz z Nyssy, Augustyn z Hippony

Bóg dał każdemu z nas łaskę modlitwy. W nasze ręce złożył możliwość modlenia się...

Skomentuj artykuł

Arcydzieło leżało w szopie pokryte ptasimi odchodami. Zostało sprzedane za 3 mln dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.