Będą strzelać do wilków. Unia Europejska zmienia status ochrony leśnych drapieżników

Będą strzelać do wilków. Unia Europejska zmienia status ochrony leśnych drapieżników
Unia Europejska zmienia status ochrony leśnych drapieżników. Fot. Depositphotos
PAP / pk

Kraje członkowskie UE zgodziły się w czwartek na zmianę statusu ochrony wilków z gatunku "ściśle chronionego" na "chroniony". O zmiany w prawie wnioskowała Komisja Europejska w reakcji na rosnącą populację wilków w UE. W praktyce umożliwi to odstrzał tych zwierząt.

W Europie żyje ponad 20 tys. wilków, a ich populacja w ostatnich latach niemal się podwoiła. Ta historia sukcesu w ochronie gatunku doprowadziła jednak w niektórych regionach do narastających konfliktów z rolnikami. Wilki coraz częściej zabijają zwierzęta gospodarskie (według szacunków KE 65,5 tys. rocznie), co skutkowało apelami rolników do władz o ograniczenie liczebności drapieżników.

DEON.PL POLECA



W ostatnich latach podwoiła się populacja wilków

Wilk był dotychczas gatunkiem ściśle chronionym w unijnym ustawodawstwie. Dzięki zmianie statusu jego ochrony w tzw. dyrektywie siedliskowej państwa członkowskie będą miały większą elastyczność w zarządzaniu populacją tych zwierząt. W praktyce oznacza to, że kraje będą mogły wydać decyzję o odstrzale, jeśli uznają, że istnieje taka potrzeba.

Jednocześnie państwa będą mogły nadal umieszczać wilka na liście gatunków ściśle chronionych w ustawodawstwie krajowym oraz stosować wobec nich bardziej rygorystyczne środki ochrony.

Znowelizowana dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE, czyli 24 czerwca. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do niej.

Media: Osobista strata szefowej KE Ursuli von der Leyen

Z inicjatywą złagodzenia ochrony wilków po raz pierwszy wyszła KE. Media łączyły ten zamiar ze stratą, jaką poniosła osobiście szefowa KE Ursula von der Leyen - wilk zabił wcześniej jej kucyka Dolly na farmie w Niemczech.

Zgodnie z szacunkami KE z 2021 r., w UE najwięcej wilków żyje we Włoszech (około 3 tys. osobników), Rumunii (około 2,5-3 tys.), Bułgarii (około 2,7 tys.) i Polsce (około 1,9 tys.).

Ekolodzy alarmują, że populacja wilków w Europie nadal się nie odbudowała, a propozycja Brukseli była oparta na niepotwierdzonych danych. W grudniu 2023 r. przeciwko poluzowaniu ochrony wilków zaprotestowało 300 organizacji pozarządowych.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Sierżant Bagieta

Pasja, misja, obowiązek,
Korupcja, głupota, bałagan.
Dwie rzeczywistości – jeden świat. Policja

Bez kompromisów i półśrodków. Tylko on tak otwarcie komentuje rzeczywistość. Sierżant Bagieta – znany Youtuber – po latach spędzonych na służbie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Będą strzelać do wilków. Unia Europejska zmienia status ochrony leśnych drapieżników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.