Skuteczność amantadyny pod znakiem zapytania. Brakuje chętnych do badań

Skuteczność amantadyny pod znakiem zapytania. Brakuje chętnych do badań
Zdj.: Ari Nousiainen/depositphotos.com

Jedynie kilkadziesiąt osób zgłosiło chęć uczestnictwa w klinicznych badaniach skuteczności amantadyny w chorobie COVID-19. Aby badania się powiodły wymaganych jest co najmniej 100-200 pacjentów - przekazała PAP.

Międzynarodowe konsorcjum prowadzące badania nad skutecznością amantadyny i jej pochodnych w leczeniu koronawirusa jest zasilone również przez polskie siły medyczne. Prof. Konrad Rejdak wraz ze swoim zespołem z Oddziału Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie pomagają przy prowadzeniu badań, które stoją teraz pod znakiem zapytania.

"Badanie jest w pełni uaktywnione, z tym że rekrutacja idzie trochę wolniej, niż się spodziewaliśmy. Wynika to z faktu, że na szczęście spada fala pandemii i przybyło dużo osób zaszczepionych, co oczywiście cieszy" - powiedział PAP.

Profesor dodał także, że pomimo mniejszej liczby zakażeń ciągle sporo osób trafia do szpitala z powodu zakażenia SARS-CoV-2, niepokojącym jest to, że grom osób zgłasza się tam ciągle bardzo późno. Szansą dla tych osób mogłaby być terapia amantadyną, która rozgrzewa opinię publiczną właściwie od początku pandemii w naszym kraju. Badania nad jej skutecznością prowadzone są m.in. w Lublinie i innych miastach, Warszawie, Rzeszowie, Wyszkowie czy Grudziądzu. Dotychczas wzięło w nim udział kilkudziesięciu pacjentów, a grupa docelowa to minimum 100 osób – podał prof. Rejdak.

PAP dopytywała profesora o wyniki dotychczasowych badań nad amantadyną. Lekarz jednak przekazał, że "nie jest możliwe ich podanie na obecnym etapie, bo badanie ma formułę zaślepioną. A więc dopiero po osiągnięciu wymaganej liczby około 100 osób, a idealnie 200 będzie możliwe dokonanie analiz statystycznych" - zastrzegł. Wyraził nadzieję, że do końca czerwca uda się pozyskać wymaganą liczbę osób do badań.

Źródło: PAP/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marek Wójtowicz SJ

Nie można wprost zliczyć tych wszystkich łask, które z kultu Najświętszego Serca Jezusa spłynęły na ludzi.
Pius XII, encyklika Haurietis aquas 

Kult Serca Jezusowego jest nieustannie żywy. Zwracający się ku niemu wierni doświadczają...

Skomentuj artykuł

Skuteczność amantadyny pod znakiem zapytania. Brakuje chętnych do badań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.