Brazylia: pożary w Amazonii. Tak źle nie było od 15 lat
W brazylijskiej części Amazonii w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku wykryto o 17 proc. więcej pożarów lasów deszczowych niż w takim samym okresie 2021 roku. To, że ich liczba wzrasta w niepokojącym tempie potwierdza ogłoszony we wtorek komunikat rządowy.
Satelity obserwacyjne wykryły w tym czasie na terenie brazylijskiej części Amazonii 7533 ognisk pożarów.
Sad reality! Amazonia is destroyed from day to day. There are more fire hotspots recorded in #Brazils Amazonia this June since 2007.
— RescuePlanetLife (@rescue_planet) July 4, 2022
More than 2500 #fires were counted for June 2022, according to the Environmental Organization #Greenpeace. pic.twitter.com/7qChcwFq5K
Przyczyny pożarów w Amazonii
Część z nich – jak głosi wspomniany komunikat - jest zawiniona przez drobnych rolników, którzy mimo oficjalnego zakazu podpalają trawy i zarośla aby przygotować grunt pod uprawy, ale nie są w stanie kontrolować ognia.
Naukowcy z Brazylijskiego Krajowego Instytut Badań Przestrzeni Kosmicznej (INPE) w oparciu o zdjęcia satelitarne wskazują innych winowajców. Ich zdaniem przyczyną najgorszych od piętnastu lat szkód wyrządzonych w pierwszej połowie 2022 roku lasom brazylijskiej Amazonii – największemu kompleksowi leśnemu świata - jest celowe wypalanie przez nielegalnie działających przedsiębiorców.
Eksploatują oni bezcenne bogactwa mineralne Amazonii i prowadzą wyrąb cennych gatunków drewna.
Rzeczniczka brazylijskiej filii organizacji Greenpeace, Cristiane Mazzetti, oskarża rząd prezydenta Jaira Bolsonaro o to, że uprawia „politykę przyzwolenia” na tego rodzaju praktyki.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł