Budimex najlepszy w przetargu dot. lotniska
Zakończył się przetarg na budowę i doprojektowanie drugiego terminala lotniska pasażerskiego w Gdańsku. Komisja przetargowa uznała, że najkorzystniejszą ofertę złożył Budimex.
Jak powiedział w poniedziałek kierownik Działu Analiz i Marketingu Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku Rębiechowie Adam Skonieczny ofertę ta była najtańsza, a w drugim etapie przetargu cena była czynnikiem decydującym o wyborze. Zapowiedział, że komunikat Komisji zostanie opublikowany we wtorek.
Skonieczny powiedział, że umowa z wykonawcą powinna być podpisana najpóźniej w lutym przyszłego roku. Jego zdaniem prace powinny zacząć się od razu.
Budimex podał w komunikacie, że wartość kontraktu wynosi ponad 153 mln zł. Termin zakończenia robót planowany jest na 24 miesiące po podpisaniu umowy.
Plan inwestycyjny gdańskiego Portu Lotniczego w latach 2009-2015 przewiduje budowę nowego terminalu pasażerskiego oraz rozbudowę infrastruktury lotniskowej. Program zakłada poprawę bezpieczeństwa ruchu lotniczego oraz zwiększenie standardów w zakresie ochrony środowiska. Koszt inwestycji szacuje się na 455 mln złotych.
Nowy terminal pasażerski będzie w stanie obsłużyć rocznie ok. 6 mln pasażerów (obecnie ok. 2 mln) i umożliwi obsługę ok. 40 operacji startów i lądowań dziennie (obecnie 15).
Program rozbudowy lotniska w Gdańsku jest przedsięwzięciem Euro 2012 w rozumieniu Ustawy z 7 września 2007 roku o przygotowaniu finałowego turnieju Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012 oraz został zaakceptowany przez UEFA.
Pieniądze na rozbudowę lotniska będą pochodziły ze środków własnych spółki, zaciągniętych kredytów długoterminowych, ze środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz z podwyższenia kapitałowego przez udziałowców spółki.
Udziałowcami spółki Port Lotniczy w Gdańsku są PLL LOT (36,59 proc.), Gdańsk (31,36 proc.), woj. pomorskie (30,60 proc.), Gdynia (1,11 proc) i Sopot (0,34 proc.).
Budimex to spółka zarządzająca jedną z największych firm budowlanych w Polsce. Istnieje od 40 lat. Realizował inwestycje w kilkudziesięciu krajach na trzech kontynentach. Jak informuje na swojej stronie, obecnie koncentruje swoją działalność na rynku polskim.
Skomentuj artykuł