CIR: szczepienia pozwolą nam wrócić do Kościołów

Fot. depositphotos.com
PAP/kb

Stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów. Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia, m.in. normalnych praktyk religijnych - zaznaczono na twitterowym profilu #SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu.

W środę przewodniczący Zespołu Ekspertów Konferencji Episkopatu Polski ds. Bioetycznych bp Józef Wróbel wydał stanowisko w sprawie korzystania ze szczepionek przeciw COVID-19 firm AstraZeneca i Johnson&Johnson.

Hierarcha zaznaczył w nim, że ich produkcja, w której korzysta się z linii komórkowych stworzonych na materiale biologicznym pobranym od abortowanych płodów, "budzi poważny sprzeciw moralny".

DEON.PL POLECA

Wskazał jednocześnie, że "wierni, którzy nie mają możliwości wyboru innej szczepionki i są wprost zobligowani określonymi uwarunkowaniami mogą z nich skorzystać bez winy moralnej". Dodał, że konieczne jest jednak zamanifestowanie swojego sprzeciwu wobec aborcji.

W odpowiedzi na stanowisko bp. Wróbla na twitterowym profilu #SzczepimySię prowadzonym przez Centrum Informacyjne Rządu napisano, że "stawką procesu szczepień jest życie nasze i naszych najbliższych. Już ponad 800 milionów osób zostało zaszczepionych, w tym Papież Franciszek i część polskich biskupów". "Szczepienia pozwolą nam wrócić do normalnego życia m.in. normalnych praktyk religijnych" - podkreślono.

W związku z trzecią falą zachorowań w środę rząd przedłużył dotychczasowe obostrzenia do niedzieli, 25 kwietnia 2021 r. Utrzymany został m.in. limit w miejscach kultu religijnego – na jedną osobę musi przypadać 20 m2.

W sklepach do 100 m2 może przebywać jedna osoba na 15 m2, powyżej 100 m2 jedna na 20 m2.

Bez zmian pozostaje również obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

W Polsce pacjenci otrzymują obecnie dwudawkowe preparaty przeciw COVID-19, produkowane przez firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca. W środę, 14 marca, trafiła też do Polski pierwsza dostawa jednodawkowej szczepionki firmy Johnson&Johnson. Dostarczono około 120 tys. dawek. Preparat ma być stosowany m.in. u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.

Źródło: PAP / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

CIR: szczepienia pozwolą nam wrócić do Kościołów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.