Drastyczny raport ONZ: Niemal 300 mln ludzi na świecie zażywa narkotyki

Drastyczny raport ONZ: Niemal 300 mln ludzi na świecie zażywa narkotyki
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Jak podaje Biuro Narodów Zjednoczonych ds. Narkotyków i Przestępczości (UNODC), na świecie jest prawie 300 mln ludzi zażywających narkotyki, a 39 milionów jest od nich uzależnionych.

26 czerwca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Z raportu UNODC obejmującego lata 2011-2021 wynika, iż globalna liczba osób zażywających narkotyki wzrosła w ciągu dekady o prawie jedną czwartą, a osób od nich uzależnionych o prawie połowę (45 proc.)

ONZ ostrzega przed narkotykami

UNODC ostrzega przede wszystkim przed rozwojem narkotyków syntetycznych, takich jak metamfetamina i fentanyl, albowiem ich produkcja jest "tania, prosta i szybka". "Jest to również bardzo elastyczny sektor rynku narkotykowego, który jest trudniejszy do wykrycia przez władze, ponieważ w przeciwieństwie do na przykład kokainy i heroiny nie jest zależny od konkretnych obszarów upraw" - czytamy w raporcie.

Biuro wskazuje, iż mimo popularności narkotyków syntetycznych zauważalny jest nieustanny wzrost popytu na kokainę. "Na globalnym rynku kokainy zauważamy spiralę, w której popyt prowadzi do większej podaży, a podaż prowadzi do większego popytu" – napisali autorzy opracowania. W 2021 roku wyprodukowano rekordową ilość 2,3 tys. ton tego narkotyku. Kilka miesięcy temu UNODC poinformowało, że Belgia, Holandia i Niemcy są głównymi ośrodkami importu kokainy w Europie Zachodniej.

DEON.PL POLECA

Według raportu od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę wzrosła produkcja i handel narkotykami syntetycznymi u wschodniego sąsiada Polski. Ukraina konfiskuje więcej narkotyków syntetycznych niż przed atakiem Rosji. Wzrasta także produkcja narkotyków syntetycznych w Afganistanie. Chociaż produkcja opium spadła od czasu dojścia do władzy talibów, to biuro ONZ wskazuje, że sprzedawana w Europie, Azji i Australii metamfetamina coraz częściej ma afgańskie pochodzenie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Krzysztof Krajewski-Siuda, Szymon Żyśko

Mężczyźni też chorują na depresję, ale udają, że jest O.K. 

„Jestem silny. Jestem twardy. Będę walczył” – powtarzają sobie mężczyźni, gdy poczują się gorzej. Wkładają pancerz, który zamiast ich chronić, stanowi obciążenie, bo nie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Drastyczny raport ONZ: Niemal 300 mln ludzi na świecie zażywa narkotyki
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.