Dyrektor muzeum Auschwitz chciał pójść do więzienia za 13-latka. Dzisiaj chłopak jest wolny

Dyrektor muzeum Auschwitz chciał pójść do więzienia za 13-latka. Dzisiaj chłopak jest wolny
fot. Pawel Sawicki (Own work) [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons

Dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński nie trafi do nigeryjskiego więzienia. To miało być jego poświęcenie dla 13-letniego chłopca, skazanego w swoim kraju za bluźnierstwo. Teraz świecki sąd w nigeryjskim Kano uznał, że chłopak nie był pełnoletni w momencie popełnienia rzekomego przestępstwa. 

„To wielkie zwycięstwo dla wszystkich Nigeryjczyków” – komentuje Muzeum Auschwitz.

W sierpniu 2020 roku 13-letni Omar Farouq został skazany na 10 lat więzienia i pracy przymusowej za użycie słów uznawanych za bluźniercze w stosunku do Allaha. Miało to miejsce w czasie bójki z kolegą. 

Ponieważ miejsce zamieszkania chłopca podlega prawu szariatu, nastolatek był sądzony jak dorosły. 

Jednak w ubiegłym tygodniu sąd apelacyjny (będący świecką instytucją) uchylił ten wyrok twierdząc, że Farouq był nieletni w momencie popełnienia wykroczenia i nie posiadał odpowiedniej reprezentacji prawnej. 

Kiedy w ubiegłym roku o sprawie zrobiło się głośno, do nigeryjskiego prezydenta Muhhamadu Buhariego napisał dyrektor Muzeum Auschwitz Piotr Cywiński, który poprosił o ułaskawienie chłopaka. 

To wielkie zwycięstwo dla wszystkich Nigeryjczyków.

Prośba została odrzucona, jednak Cywiński nie ustępował i zaproponował, że wraz z wolontariuszami odbędzie karę w imieniu chłopca (po jednym miesiącu wyroku).

„Ostatecznie cena za przestępstwo dziecka będzie taka sama, a my wszyscy unikniemy najgorszego” – zaznaczył wtedy Cywiński. 

„Do dziś zgłosiło się nie 119, a 300 osób gotowych do odbycia miesiąca kary więzienia. W załączeniu znajduje się lista osób, które się zgłosiły. Są wśród nich profesorowie, studenci, dziennikarze, duchowni, biznesmeni, eksperci od praw człowieka, ale także emeryci i osoby bezrobotne” – napisał dyrektor muzeum w kolejnym liście do prezydenta. 

„Ponieważ liczba chętnych wykracza zdecydowanie poza proponowaną przeze mnie wstępnie liczbę 120 osób, być może inna osoba skazana na tej samej podstawie za bałwochwalstwo mogłaby także wówczas zostać beneficjentem takiego zastępczego rozwiązania” - dodał Cywiński. 

„To wielkie zwycięstwo dla wszystkich Nigeryjczyków. Chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy byli zaangażowani w akcję na rzecz uwolnienia chłopca. Tak jak obiecaliśmy, wkrótce rozpoczniemy zbiórkę na edukację Omara. Wszyscy stanowimy jedną ludzkość” - informuje na twitterze profil Muzeum Auschwitz.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Magda Knedler
30,03 zł
42,90 zł

Przejmująca opowieść o Stanisławie Leszczyńskiej

W piekle obozu koncentracyjnego ratowała tysiące dzieci

Do KL Auschwitz trafia kolejny transport więźniarek. Wśród nich jest położna z Łodzi, która na własną prośbę zaczyna pracę w nieludzkich warunkach: bez...

Skomentuj artykuł

Dyrektor muzeum Auschwitz chciał pójść do więzienia za 13-latka. Dzisiaj chłopak jest wolny
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.