Evan Gershkovich chce wywiadu z Putinem. Po wielu miesiącach dziennikarz został zwolniony z rosyjskiego więzienia

Evan Gershkovich chce wywiadu z Putinem. Po wielu miesiącach dziennikarz został zwolniony z rosyjskiego więzienia
Evan Gershkovich przytula swoją matkę. Fot. PAP/EPA/JIM LO SCALZO
PAP / x.com/ jh

Dziennikarz „Wall Street Journal” Evan Gershkovich, zwolniony z rosyjskiego więzienia w ramach jednej z największych wymian więźniów od czasów zimnej wojny, zwrócił się o możliwość przeprowadzenia wywiadu z Władimirem Putinem. Prośba ta pojawiła się w formularzu wniosku o ułaskawienie, który Gershkovich musiał wypełnić przed opuszczeniem więzienia, poinformował portal The Hill.

Evan Gershkovich, amerykański dziennikarz pracujący dla „Wall Street Journal”, odzyskał wolność po miesiącach spędzonych w rosyjskim więzieniu. Został zwolniony w czwartek, w ramach szeroko zakrojonej wymiany więźniów, obejmującej 24 osoby, która według ekspertów jest największa od zakończenia zimnej wojny.

Wydarzenie to zwróciło uwagę mediów na całym świecie, nie tylko ze względu na skalę wymiany, ale także na nietypową prośbę Gershkovicha, którą złożył podczas procedury uwolnienia. W formularzu wniosku o ułaskawienie, który musiał wypełnić przed zwolnieniem, dziennikarz poprosił o możliwość przeprowadzenia wywiadu z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. Prośba ta może być interpretowana jako wyraz determinacji Gershkovicha do wykonywania swojej pracy dziennikarskiej, mimo trudnych okoliczności, jakie napotkał w Rosji.

DEON.PL POLECA

Redaktorka naczelna „Wall Street Journal”, Emma Tucker, wyraziła wdzięczność prezydentowi USA Joe Bidenowi oraz jego administracji za ich wytrwałe i zdecydowane wysiłki, na rzecz uwolnienia Gershkovicha. Tucker podkreśliła, że dzięki tym działaniom udało się zapobiec wysłaniu dziennikarza do rosyjskiego obozu pracy, gdzie mógłby trafić za przestępstwo, którego nie popełnił.

W oświadczeniu wydanym w czwartek, Tucker zwróciła również uwagę na szerszy problem geopolityczny związany z wykorzystywaniem aresztowań obywateli państw zachodnich przez kraje takie jak Rosja.

- Wiemy, że rząd USA jest świadomy, podobnie jak my, iż jedynym sposobem zapobieżenia coraz szybszemu cyklowi aresztowań niewinnych osób jako pionków w cynicznych grach geopolitycznych jest pozbawienie Rosji i innych krajów, które stosują tę odrażającą praktykę, zachęt do jej stosowania – napisała Tucker.

Wymiana więźniów, w ramach której Gershkovich odzyskał wolność, jest postrzegana jako znak rosnącego napięcia między Rosją a Zachodem. Jednocześnie, prośba dziennikarza o wywiad z Putinem podkreśla niezłomność jego dziennikarskiej misji i gotowość do rzucania światła na kluczowe kwestie międzynarodowe, niezależnie od ryzyka. Wiele pozostaje jednak niejasne, zwłaszcza co do przyszłych relacji między USA a Rosją oraz potencjalnych dalszych działań wobec osób zatrzymanych w ramach konfliktów geopolitycznych.

PAP / x.com/ jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Ulrich Nersinger

Wielkie tajemnice. Aura skandalu. Materiał na dziesiątki filmów sensacyjnych. Wszystko to w jednej książce

Wydaje się, że Dekalog zakazuje szpiegowania. Ale czy na pewno? W swojej długiej historii Stolica Apostolska była uwikłana w znacznie więcej...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Evan Gershkovich chce wywiadu z Putinem. Po wielu miesiącach dziennikarz został zwolniony z rosyjskiego więzienia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.