Francja: Ukraińcy wymyślili słowo „macronować” na brak działań w trudnej sytuacji

Francja: Ukraińcy wymyślili słowo „macronować” na brak działań w trudnej sytuacji
Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
PAP / tk

Na Ukrainie pojawiło się w ostatnim czasie nowe słowo, „macronować”, które oznacza brak działania w trudnej sytuacji – pisze „Le Parisien”.

Ukraińcy mają żal do Francji za brak wystarczających działań w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, a do francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona za to, że nie przyjechał dotąd do Kijowa - dodaje dziennik.

„W horrorze wojny Ukraińcy wymyślili nowe słowa, aby opisać rzeczywistość, w której się znaleźli po 24 lutego, czyli po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na ich kraj” – tłumaczy „Le Parisien”, podkreślając, że „macronować” znaczy tyle co „bardzo się martwić jakąś sytuacją, ale nic nie robić”.

„Czasownik ten zyskał popularność na komunikatorze Telegram, a Ukraińcy żartują sobie z sesji zdjęciowej prezydenta Emmanuela Macrona w Pałacu Elizejskim, kiedy to stylizował się na (prezydenta Ukrainy) Wołodymyra Zełenskiego – pisze gazeta.

„Le Parisien” przypomina również, że w ostatnich tygodniach Macron przeprowadził z Władimirem Putinem liczne rozmowy, z których nie ma jednak „wymiernych rezultatów, podobnie jak z jego spotkania w Moskwie z rosyjskim szefem państwa na dwa tygodnie przed inwazją na Ukrainę”.

"To utrzymywanie dialogu irytuje część Ukraińców” – zauważa gazeta. „Nie pomagacie nam! Nienawidzę Macrona” –mówi cytowany przez nią jeden z ukraińskich pracowników we Francji.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Francja: Ukraińcy wymyślili słowo „macronować” na brak działań w trudnej sytuacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.