GUS: bezrobocie w lutym wyniosło 13,9 proc.

GUS: bezrobocie w lutym wyniosło 13,9 proc.
(fot. sxc.hu)
PAP / psd

Bezrobocie w lutym wyniosło 13,9 proc. wobec 14 proc. w styczniu 2014 r. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - w wielkopolskim.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2 mln 255,9 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 4,8 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to mniej o 80,8 tys.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (22,3 proc.), kujawsko-pomorskim (18,8 proc.) i zachodniopomorskim (18,5 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (10 proc.), mazowieckim (11,4 proc.) oraz śląskim (11,7 proc.).

Jak poinformował GUS, w stosunku do stycznia br. bezrobocie zwiększyło się w pięciu województwach: łódzkim (o 0,5 pkt proc.), kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (wzrost po 0,2 pkt proc.) oraz mazowieckim i pomorskim (po 0,1 pkt proc.). W województwach małopolskim i podkarpackim bezrobocie nie zmieniło się wobec stycznia. Największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił w województwach: lubuskim i zachodniopomorskim (po 1,4 pkt proc.), opolskim (o 1,3 pkt proc.), podlaskim (o 0,9 pkt proc.) i warmińsko-mazurskim (o 0,7 pkt proc.).

DEON.PL POLECA

W porównaniu z lutym ub.r. stopa bezrobocia spadła w piętnastu województwach, najbardziej w wielkopolskim (o 7,6 pkt proc.), dolnośląskim (o 7,1 pkt proc.), lubuskim (o 6 pkt proc.), opolskim (o 5,7 pkt proc.), pomorskim (o 5,5 pkt proc.) i zachodniopomorskim (o 5,3 pkt proc.). Tylko w województwie świętokrzyskim liczba bezrobotnych wzrosła (o 1 pkt proc.).

Według GUS na koniec lutego 250 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 23,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 3,1 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 442 zakładów, 34,3 tys. pracowników, w tym 6,5 tys. z sektora publicznego.

GUS poinformował ponadto, że na koniec lutego pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 97,4 tys. ofert pracy wobec 76,2 tys. przed miesiącem i 82,8 tys. przed rokiem. W końcu lutego urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 56,2 tys. osób.

Z danych GUS wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-luty wzrosła o 4,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku przy większym o 0,4 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,8 proc.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

GUS: bezrobocie w lutym wyniosło 13,9 proc.
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.