KE uwolni 3 mln ton z zapasów interwencyjnych

KE uwolni 3 mln ton z zapasów interwencyjnych
Minister rolnictwa Marek Sawicki (fot. PAP/EPA/OLIVIER HOSLET)
PAP / mik

Komisja Europejska uwolni na rynek 3 mln ton zbóż z zapasów - powiedział w poniedziałek w Brukseli minister rolnictwa Marek Sawicki. Polska zwracała się do KE o interwencję na rynku zbóż, by ograniczyć wzrost cen pasz, a co za tym idzie - żywca wieprzowego.

- Składaliśmy wniosek o uruchomienie sprzedaży zapasów z interwencji. KE dysponuje takimi zapasami na poziomie 5,7 mln ton. 2,7 mln ton KE zdecydowała się zostawić na pomoc dla najuboższych, a pozostałą pulę zboża przeznaczy na wspólny rynek w celu stabilizacji cen tak, żeby sytuacja na rynku paszowym uległa poprawie albo przynajmniej się nie pogarszała - powiedział Sawicki na konferencji prasowej po spotkaniu ministrów rolnictwa "27".

Dodał natomiast, że unijny komisarz rolnictwa Dacian Ciolos "niestety" nie zgodził się na postulowaną przez Polską podwyżkę ceny minimalnej w skupie zbóż.

- W mojej ocenie był to bardzo dobry moment na zmianę ceny minimalnej. Gdy zmieniły się zasady na rynku unijnym, Polska ma zdecydowanie utrudniony dostęp do dużych rynków zewnętrznych, co jest związane z brakiem infrastruktury portowej (...). Ponadto pojawił się instrument zakupu przetargowego zboża, gdzie w przypadku nadwyżek dochodzi do sprzedaży poniżej cen interwencyjnych, nawet tak niskich jak obecnie - ubolewał minister.

DEON.PL POLECA

Na rosnące ceny pasz narzekają hodowcy trzody chlewnej, którzy dopiero co wychodzą na prostą po ostrym spadku cen w skupie ich produkcji w latach 2007-08. O uwolnienie zbóż z unijnych zapasów zwracało się we wrześniu do KE także lobby producentów pasz, argumentując, że ceny na światowych rynkach wzrosły od czerwca o 40 proc. m.in. na skutek embarga na eksport zbóż z Rosji.

Na drogie zboża wskazują w Polsce także organizacje piekarzy. Maciej Mielcarski z Krajowej Rady Piekarstwa i Cukiernictwa mówił niedawno PAP, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy cena mąki wzrosła o 80 proc., co się przełoży na wyższe ceny chleba. Stowarzyszenia Młynarzy zwróciło się w połowie sierpnia do premiera Donalda Tuska o rozważenie możliwości sprzedaży ewentualnych zapasów ziarna z rezerw państwowych z przeznaczeniem na mąkę chlebową.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

KE uwolni 3 mln ton z zapasów interwencyjnych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.