Kolegium KE zajmie się napływem nielegalnych migrantów

Kolegium KE zajmie się napływem nielegalnych migrantów
fot. Depositphotos
PAP / pk

Unijni komisarze będą rozmawiali na temat podjęcia niezbędnych działań, aby powstrzymać przemyt migrantów na terytorium UE. Komisja Europejska przekazała też, że w czwartek do Polski uda się komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

Rzeczniczka Komisji Europejskiej Dana Spinant przekazała na konferencji w Brukseli, że w środę komisarze będą rozmawiali na temat podjęcia niezbędnych działań, aby powstrzymać przemyt migrantów na terytorium UE, jak również o pakiecie migracyjnym i azylowym, czyli o propozycji nowych unijnych przepisów dotyczących azylu i migracji.

DEON.PL POLECAWspółpraca KE i Polski

Rzecznik KE Adalbert Jahnz przekazał z kolei na konferencji prasowej, że w czwartek unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson będzie w Polsce, a KE intensywnie pracuje nad tym, aby spotkała się ona z ministrem spraw wewnętrznych Polski Mariuszem Kamińskim.

Polska na niedawnym spotkaniu w Brukseli poinformowała ambasadorów państw członkowskich przy UE, że w 2021 r. było ponad 8000 prób nielegalnego przekroczenia granicy, w tym tylko w sierpniu ok. 3500 i tylko we wrześniu ponad 4000. Jednocześnie od 8 sierpnia ponad 6750 prób powstrzymała polska Straż Graniczna. Ponad 1500 osób nielegalnie przekroczyło w tym roku granicę Polski z Białorusią.

Martwi migranci przy granicy z Białorusią

Polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś przekazał swoim odpowiednikom z innych państw członkowskich, że 19 września trzech migrantów znaleziono martwych w pobliżu granicy na terytorium Polski, a prokuratorzy badają te trzy oddzielne sprawy. Ponadto napotkano grupę trzech obywateli Iraku po przekroczeniu przez nich granicy wewnętrznej z Litwą, z których jeden zmarł z powodu hipotermii.

Ofiary - jak podkreślał polski dyplomata - to efekt cynicznych działań reżimu Łukaszenki, który instrumentalnie traktuje migrantów dla celów politycznych.

Sadoś poinformował też, że cudzoziemcom zatrzymanym na terytorium kraju Polska udziela pomocy, a w razie potrzeby są oni również hospitalizowani. Łącznie w ośrodkach zatrzymań przebywa obecnie około 1400 osób.

Wywieranie nacisków na reżim Łukaszenki

Polska opowiedziała się też na spotkaniu za dalszym wywieraniem nacisku na reżim białoruski, w tym poprzez sankcje. Poparła też dodanie nowych kryteriów do obecnego systemu sankcji, który - jej zdaniem - powinien być jak najszerszy i dotyczyć instrumentalizacji migracji przez Mińsk, jak i zapobiec ewentualnym przyszłym hybrydowym działaniom reżimu. Wskazała ponadto na konieczność kontynuowania działań dyplomatycznych w Iraku i innych krajach pochodzenia migrantów.

 

Źródło: PAP / pk

 

Na początek jesieni, w dniach 23-30 września 2021 r., mamy dla was rabat do 40 proc. na publikacje WAM i MANDO oraz 15 proc. na książki innych wydawców. Wpisz kod: JESIEN21D

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Krzysztof Grzywocz

Czy duchowość może szkodzić?
Gdzie zaczyna się opętanie, a gdzie choroba?
Czy myśli bluźniercze podsyłają nam demony?
Czym różni się zwykły smutek od depresji?

Ksiądz Krzysztof Grzywocz był niewątpliwie jednym z najbardziej...

Skomentuj artykuł

Kolegium KE zajmie się napływem nielegalnych migrantów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.