Kongres Eucharystyczny irlandzkiego Kościoła
Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny w Dublinie może być istotnym elementem odnowy irlandzkiego Kościoła w duchu komunii, jaka przenosi się z relacji między Chrystusem a ludźmi na wewnętrzną więź wspólnoty Kościoła. Zwrócił na to uwagę Benedykt XVI, przyjmując uczestników obrad plenarnych Papieskiego Komitetu ds. Międzynarodowych Kongresów Eucharystycznych.
Spotkanie było w znacznej mierze skupione na najbliższym tego rodzaju wydarzeniu, jakie będzie miało miejsce w stolicy Irlandii w czerwcu 2012 r. Towarzyszyć mu będzie hasło: „Eucharystia – komunia z Chrystusem oraz między nami”. Benedykt XVI przypomniał, że dubliński kongres będzie już 50. z kolei i przypadnie w 50. rocznicę otwarcia obrad Soboru Watykańskiego II.
„Międzynarodowe kongresy eucharystyczne mają w Kościele już długą historię – powiedział Ojciec Święty. – Za pośrednictwem charakterystycznej formy statio orbis podkreślają powszechny wymiar celebracji jako święta wiary wokół Chrystusa Eucharystycznego, Chrystusa – najwyższej ofiary za ludzkość, w którym uczestniczą wierni nie tylko z danego Kościoła lokalnego czy narodu, ale – na ile to możliwe – z różnych stron świata. To Kościół, który gromadzi się wokół swego Pana i Boga”.
Papież wskazał, że ów uniwersalny wymiar Eucharystii ukazany przez kongresy służy z jednej strony pogłębieniu komunii wiernych, a z drugiej misji ewangelizacyjnej Kościoła. „Zadaniem kongresów eucharystycznych, zwłaszcza w aktualnym kontekście, jest także przyczynienie się do nowej ewangelizacji, promując ewangelizację mistagogiczną, to znaczy taką, która dokonuje się w szkole modlącego się Kościoła, poczynając od liturgii i poprzez nią – mówił Benedykt XVI. – Każdy kongres ma w sobie tchnienie ewangelizacyjne także w sensie ściśle misyjnym. W ten sposób dwumian Eucharystia-misja wszedł w nauczanie Stolicy Apostolskiej. I tak Uczta Eucharystyczna, uczta ofiary i komunii, staje się ośrodkiem promieniowania zaczynu Ewangelii, siłą sprawczą budowania ludzkiej społeczności i zadatkiem przyszłego Królestwa”.
Ojciec Święty wskazał także, iż kongres jest okazją do włączenia w to świętowanie różnych innych form kultu Eucharystii poza Mszą, a także mobilizacji i odnowy stowarzyszeń wiernych, pielęgnujących ten rodzaj pobożności.
Skomentuj artykuł