Liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży osiągnęła najwyższy poziom. Japoński resort zdrowia alarmuje

Liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży osiągnęła najwyższy poziom. Japoński resort zdrowia alarmuje
W Japonii liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży osiągnęła najwyższy poziom. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
PAP / pk

W Japonii odnotowano najwyższą w historii liczbę samobójstw wśród osób w wieku 7-19 lat. W 2024 r. życie odebrało sobie 527 uczniów. Ministerstwo zdrowia uznało sytuację za poważną i zapowiada działania na rzecz ochrony młodzieży.

  • W Japonii w 2024 r. odnotowano rekordową liczbę 527 samobójstw wśród osób w wieku 7-19 lat, co stanowi wzrost o 14 przypadków w porównaniu z rokiem poprzednim.
  • Najwięcej samobójstw miało miejsce wśród uczniów szkół średnich (349), gimnazjalistów (163) i uczniów szkół podstawowych (15). Główne przyczyny to problemy szkolne, zdrowotne i rodzinne.
  • Mimo wzrostu wśród młodzieży, ogólna liczba samobójstw w Japonii spadła o 7,2 proc., do 20 268, co jest drugim najniższym wynikiem w historii rejestrów.
  • Ministerstwo zdrowia uznało sytuację za poważną i zapowiedziało działania na rzecz ochrony dzieci oraz tworzenia społeczeństwa wolnego od presji prowadzącej do samobójstw.

Liczba samobójstw wśród uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i średnich wzrosła w 2024 r. o 14 w stosunku do roku poprzedniego i jednocześnie przerosła poprzednią najwyższą z 2021 r., kiedy życie odebrało sobie 514 osób.

Uczniowie szkół średnich stanowili prawie 70 proc. tej liczby, czyli 349. Wśród gimnazjalistów odnotowano 163 samobójstwa, a wśród uczniów podstawówek - 15.

Resort zdrowia ocenia sytuację jako poważną

Przedstawiciele resortu zdrowia ocenili tę sytuację jako poważną i zapewnili, że zostaną podjęte wszelkie starania, aby chronić dzieci i stworzyć społeczeństwo, w którym nikt nie będzie zmuszony do odebrania sobie życia.

DEON.PL POLECA



DEON.PL POLECA

Jako przyczyny lub motywy samobójstw w tej grupie wiekowej wymieniono problemy związane ze szkołą, w tym niskie oceny i niezdolność do podjęcia decyzji o przyszłym kierunku studiów, problemy zdrowotne, takie jak depresja, oraz sprawy rodzinne m.in. złe relacje z rodzicami.

Jednocześnie zwrócono uwagę, że ogólna liczba osób, które zmarły w wyniku samobójstwa spadła o 7,2 proc. w stosunku do 2023 r., do 20 268, co stanowi drugi najniższy poziom od rozpoczęcia prowadzenia rejestrów w 1978 r.

W ubiegłym roku doszło do 13 763 samobójstw wśród mężczyzn, co oznacza pierwszy od trzech lat spadek, gdy wśród kobiet trend spadkowy utrzymuje się od dwóch lat i osiągnął 6505.

Najczęstszym powodem samobójstw były kwestie zdrowotne, które stanowiły 11 986 przypadków, a następnie problemy związane z kwestiami ekonomicznymi i życiowymi (5075) oraz problemy rodzinne (4334).

Potrzebujesz pomocy? Zadzwoń do centrum wsparcia

W Polsce osoby potrzebujące wsparcia mogą skorzystać siedem dni w tygodniu z całodobowego telefonu 800-70-22-22 w Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym. Podobnie działa Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka - całodobowo, siedem dni w tygodniu, tel. 800-12-12-12. Jeśli ktoś ma informacje dotyczące zagrożenia życia lub zdrowia, może zadzwonić też pod numer alarmowy 112.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Wit Chlondowski OFM

Każdego dnia przeżywamy wiele napięć i stresów. Czujemy się przeciążeni i osamotnieni. Bywa, że nie rozumiemy tego, co dzieje się w nas samych. Zmienność uczuć, codzienne doświadczenia, nieuporządkowana historia życia… To wszystko wpływa nie tylko...

Skomentuj artykuł

Liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży osiągnęła najwyższy poziom. Japoński resort zdrowia alarmuje
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.