Lufthansa ukarana rekordową grzywną za dyskryminację ortodoksyjnych Żydów

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Depositphotos
PAP / jh

Departament Transportu Stanów Zjednoczonych (DOT) nałożył na Lufthansę grzywnę w wysokości 4 mln dolarów za dyskryminację grupy ortodoksyjnych Żydów podczas lotu w 2022 roku. To najwyższa kara w historii amerykańskiego resortu za naruszenie praw obywatelskich przez przewoźnika lotniczego.

128 pasażerów wykluczonych z lotu

Sprawa dotyczy wydarzeń z października 2022 roku, kiedy grupa 128 ortodoksyjnych Żydów, podróżujących z Budapesztu do Nowego Jorku, została pozbawiona możliwości kontynuowania podróży po międzylądowaniu we Frankfurcie. Lufthansa, tłumacząc swoje działanie, zarzuciła części pasażerów nieprzestrzeganie zasad dotyczących noszenia masek na pokładzie. Niemiecka linia lotnicza, mimo że tylko kilku pasażerów miało naruszyć te przepisy, uniemożliwiła kontynuację lotu całej grupie osób noszących charakterystyczne elementy stroju, takie jak jarmułki i pejsy.

Według ustaleń Departamentu Transportu USA, wielu pasażerów nie znało się nawzajem, ani nie podróżowało razem, jednak wszyscy zostali potraktowani jako jednolita grupa i wykluczeni z lotu z powodu zachowania kilku jednostek. To właśnie takie uogólnione działanie linii lotniczej doprowadziło do oskarżeń o dyskryminację i nałożenia rekordowej grzywny.

DEON.PL POLECA

Reakcja władz USA

Minister transportu USA, Pete Buttigieg, wyraźnie podkreślił, że żadna forma dyskryminacji w podróży nie będzie tolerowana.

- Dzisiejsze działanie wysyła jasny sygnał branży lotniczej, że jesteśmy gotowi zbadać sprawę i podjąć działania w przypadku naruszenia praw obywatelskich pasażerów - powiedział Buttigieg w oficjalnym komunikacie. Zwrócił również uwagę, że ochrona praw pasażerów, bez względu na ich wyznanie czy narodowość, pozostaje priorytetem amerykańskich władz.

Grzywna nałożona na Lufthansę w wysokości 4 mln dolarów to najwyższa kara, jaką kiedykolwiek wymierzył Departament Transportu USA w związku z naruszeniem praw obywatelskich przez linię lotniczą. Amerykańskie władze podkreśliły, że działanie niemieckiego przewoźnika naruszyło podstawowe zasady równości i godności, które obowiązują wszystkich pasażerów.

Przeprosiny i działania naprawcze

Lufthansa wyraziła swoje ubolewanie z powodu incydentu i jeszcze w 2022 roku oficjalnie przeprosiła pasażerów. W ramach działań naprawczych, linia lotnicza nawiązała współpracę z Komitetem Żydów Amerykańskich (American Jewish Committee), aby wdrożyć szkolenia z przeciwdziałania antysemityzmowi i zwiększyć świadomość na temat problemów związanych z dyskryminacją. Przedstawiciele Lufthansy podkreślili, że ich celem jest zapobieganie podobnym sytuacjom w przyszłości oraz budowanie bardziej inkluzywnego i otwartego środowiska dla wszystkich pasażerów.

Wpływ na branżę lotniczą

Nałożona kara i międzynarodowy rozgłos tej sprawy mogą mieć daleko idące konsekwencje dla całej branży lotniczej. Wzmocnienie przepisów dotyczących ochrony praw pasażerów oraz nadzór nad przestrzeganiem zasad równego traktowania stają się kluczowymi elementami polityki transportowej USA. Przypadek Lufthansy to nie tylko sygnał dla przewoźników, ale także przypomnienie, że linie lotnicze muszą w większym stopniu zwracać uwagę na kwestie praw człowieka i przeciwdziałanie wszelkim formom dyskryminacji.

Źródło: PAP / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Lufthansa ukarana rekordową grzywną za dyskryminację ortodoksyjnych Żydów
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.