Masowe zwolnienia w PKP Cargo. Państwowa firma na skraju upadku

Masowe zwolnienia w PKP Cargo. Państwowa firma na skraju upadku
Fot. Depositphotos
Onet.pl / jh

PKP CargoTabor, spółka-córka narodowego przewoźnika towarowego, może zwolnić nawet 2,6 tys. pracowników. Firma specjalizująca się w naprawie i remoncie wagonów oraz lokomotyw zmaga się z dramatyczną sytuacją finansową, co prowadzi do drastycznych obniżek pensji pracowników.

PKP Cargo, mimo że jest częścią "holdingu" PKP, składa się z kilku spółek-córek, w tym PKP CargoTabor, PKP CargoTor i PKP CargoTerminale. Wszystkie one przechodzą obecnie przez trudne chwile, ale sytuacja w CargoTabor wydaje się najbardziej krytyczna. Większość z 15 zakładów naprawczych PKP CargoTabor jest na skraju utraty płynności finansowej.

Pracownicy CargoTabor od miesięcy żyją w niepewności. Jak mówi Grzegorz, mechanik - spawacz z zakładu w Ostrowie Wielkopolskim, codziennie przychodzą do pracy z obawą, że mogą zostać zwolnieni. Załoga ostrowskiego zakładu, licząca 180 osób, pracuje obecnie na 80% swojej normalnej mocy, co oznacza, że pracują tylko od poniedziałku do czwartku. Pensje zostały pomniejszone o 20%, a dodatków brak. Wszystko to jest skutkiem braku środków w kasie zakładu.

Apel do premiera

Związkowcy z Solidarności już ponad miesiąc temu zaapelowali do premiera Donalda Tuska o ratowanie firmy i wymuszenie na zarządzie PKP Cargo działań naprawczych. W liście do premiera ostrzegli, że PKP Cargo, którego spółką zależną jest PKP CargoTabor, nie wywiązuje się z umów, zalega z płatnościami za naprawy taboru i stoi na skraju upadłości.

DEON.PL POLECA

Zdaniem związkowców, sytuacja w PKP CargoTabor tylko się pogorszyła. Sugerują, że firma jest celowo niszczona, by móc ją zamknąć lub sprzedać za grosze. Według "Solidarności", 2,6 tys. pracowników zatrudnionych w 15 zakładach PKP CargoTabor może stracić pracę, co powiększy liczbę 4142 pracowników, których zwolnienie planuje spółka-matka PKP Cargo.

Więcej na ten temat znajdziesz na Onet.pl

 

 

Źródło: Onet.pl / jh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Elżbieta Sujak

Zadbaj o dobre relacje w codziennym życiu

Pragniemy, by nasze znajomości były wartościowe – zarówno w pracy, jak i prywatnie. Zależy nam na kontaktach pełnych przyjaźni i zaufania. A jednak bardzo często mierzymy się z...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Masowe zwolnienia w PKP Cargo. Państwowa firma na skraju upadku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.