Koreańskie media: Putin może pożałować zbliżenia z Kim Dzong Unem

Koreańskie media: Putin może pożałować zbliżenia z Kim Dzong Unem
Fot. Depositphotos
PAP / pk

Zacieśnienie więzi pomiędzy Rosją a Koreą Północną jest zwycięstwem Kim Dzong Una, natomiast Putin może tego pożałować, jeśli skłoni to Koreę Południową do militarnego wsparcia Ukrainy - oceniają eksperci cytowani we wtorek przez dziennik "Korea Times".

Spotkanie z Kim Dzong Unem jest kolejną oznaką zawężania się przestrzeni międzynarodowej Putina - ocenił specjalista w dziedzinie stosunków międzynarodowych z londyńskiego King’s College, Ramon Pacheco Pardo, odnosząc się do niedawnej wizyty Kima w Rosji.

- Postrzeganie Putina pogorszyło się po szczycie (z Kim Dzong Unem). Zamiast uczestniczyć w spotkaniach z globalnymi przywódcami, wyciągnął rękę do kogoś takiego jak Kim Dzong Un, jednego z najbardziej izolowanych ludzi na świecie - podkreślił Pacheco Pardo.

Rosyjski dyktator nie uczestniczył w sierpniu w dorocznym szczycie grupy BRICS w RPA, a później nie pojawił się na szczycie szefów państw grupy G20 w Indiach. Według "Korea Times" mogło to wynikać z wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny (MTK) nakazu aresztowania Putina za zbrodnie wojenne na Ukrainie.

DEON.PL POLECA

Rosja jest "izolowana" i "zdesperowana"

Pacheco Pardo zaznaczył, że Kim mógł mieć lepszą pozycję negocjacyjną w rozmowach z rosyjskim dyktatorem, który musi teraz "dużo płacić za to, co Korea Północna ma do zaoferowania". "Rosja jest izolowana, zdesperowana, a wiele krajów odmawia przekazywania jej broni" - dodał.

Korea Północna może liczyć na żywność i wsparcie techniczne Rosji przy zbrojeniach, z kolei Moskwa nie ma wiele do zyskania; spotkanie z Kimem ukazało tylko pogłębiającą się izolację międzynarodową Putina - podkreślił "Korea Times".

"Kim dostał, czego chciał. Prawdopodobnie nawet więcej, niż chciał, jako że został dłużej", natomiast "Rosja może tego pożałować, bo może to wpłynąć na decyzję Korei Południowej w sprawie Ukrainy" - ocenił badacz z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS) Victor Cha.

- Jeśli Korea Północna sprzedaje amunicję Rosji, to Rosja nie może niczego powiedzieć, jeśli Korea Południowa sprzeda amunicję Ukrainie. Południowokoreańska amunicja jest o wiele lepsza niż północnokoreańska - zaznaczył Cha.

Mimo presji Zachodu władze Korei Płd. nie zdecydowały się dotąd na bezpośrednie dostawy broni i amunicji dla Ukrainy, utrzymując, że nie przekazują śmiercionośnego uzbrojenia do państw prowadzących wojnę. Dostawy północnokoreańskiej broni do Rosji mogą jednak skłonić rząd w Seulu do zmiany stanowiska - ocenił "Korea Times".

Dziennik "Dzoson Ilbo" informował w poniedziałek, cytując anonimowe źródło, że po spotkaniu Putina z Kimem rząd Korei Płd. podjął już decyzję o przekazaniu Ukrainie dwóch pojazdów do usuwania min i innych przeszkód K600 "Rhino". Byłby to najpotężniejszy sprzęt, jaki dotychczas Korea Płd. zdecydowała się dostarczyć.

Źródło: PAP / pk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Łukasz Walewski

Jak walczyć o swoje, nie doprowadzając do katastrofy

W jaki sposób myślą tyrani? Czy wszyscy są tacy sami? Jak zdobyć nad nimi przewagę, a potem rozbroić i pokonać? Czy lepiej ostro naciskać oponenta, a może...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Koreańskie media: Putin może pożałować zbliżenia z Kim Dzong Unem
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.