Australijskie media: Prezydent Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią

Australijskie media: Prezydent Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią
Fot. Prezydent RP Andrzej Duda / YouTube.com
PAP / tk

"Od katastrof lotniczych po postrzały i otrucia" - pod takim tytułem australijski nadawca radiowo-telewizyjny SBS opublikował zestawienie wrogów Władimira Putina, którzy nagle zmarli lub ciężko zachorowali. Na liście znalazł się też były prezydent RP prof. Lech Kaczyński.

"W 2010 roku prezydent Polski Lech Kaczyński i 95 innych osób zginęło w katastrofie lotniczej w Rosji. Polscy urzędnicy stwierdzili, że katastrofa była ‘zabójstwem politycznym’ zaaranżowanym przez Kreml. Rosja zaprzeczyła tym zarzutom. W 2022 r. polska komisja rządowa opublikowała raport, w którym stwierdzono, że przyczyną katastrofy była celowa detonacja podłożonych ładunków wybuchowych" - czytamy w materiale SBS.

Inni wrogowie Władimira Putina, którzy zginęli lub otarli się o śmierć, to według australijskiego nadawcy tak znane opinii publicznej osoby jak Jewgienij Prigożyn, założyciel grupy Wagnera; Aleksiej Nawalny, jeden z przywódców rosyjskiej opozycji, który miał zostać otruty bojowym środkiem Nowiczok, ale przeżył; czy Siergiej Skripal, oficer rosyjskiego wywiadu wojskowego, który był podwójnym agentem brytyjskich służb i o włos uniknął śmierci po tym jak wraz z córką został również otruty Nowiczokiem w 2018 roku; Aleksander Litwinienko - były agent KGB i krytyk Putina, który zmarł w 2006 r. w londyńskim szpitalu po wypiciu herbaty z radioaktywnym polonem-210.

Wśród mniej znanych osób, które zmarły w tajemniczych okolicznościach SBS wymienia Pawła Antowa - polityka i oligarchę, który w czerwcu 2022 r. wypadł z 3. piętra hotelu w Indiach, a wcześniej w prywatnej korespondencji miał krytykować rosyjską inwazję na Ukrainę; Rawiła Maganowa - prezesa koncernu naftowego Lukoil, który we wrześniu ubiegłego roku wypadł z okna szpitala w Moskwie.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Australijskie media: Prezydent Lech Kaczyński wśród wrogów Putina, którzy zginęli nagłą śmiercią
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.