Meksyk/ Archeolodzy natrafili na świątynię-nekropolię z epoki prekolumbijskiej

Meksyk/ Archeolodzy natrafili na świątynię-nekropolię z epoki prekolumbijskiej
Piramida Majów w Uxmal w Meksyku - depositphotos.com (65046039)
PAP / pzk

Archeolodzy z Meksyku znaleźli w stanie Tabasco, w południowo-wschodniej części tego kraju, budowlę świątynną, w której Majowie z epoki prekolumbijskiej składali ciała młodych mężczyzn.

Zespół naukowców z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) poinformował, że budowlę w kształcie piramidy znaleziono na stanowisku archeologicznym Moral-Reforma, na którym w przeszłości prowadzono już badania wykopaliskowe dotyczące cywilizacji Majów. Jak sprecyzował koordynujący pracami archeolog z INAH Francisco Apolinar Cuevas, na miejsce licznych pochówków natrafiono wewnątrz świątyni w gminie Balancan, w stanie Tabasco.

Apolinar Cuevas wyjaśnił, że znalezione szczątki ludzkie należały do około 20 mężczyzn, którzy zamieszkiwali ten region Ameryki Środkowej i pochodzą z dwóch różnych okresów. Według badacza pierwsze pochówki w świątyni odbywały się przed ponad 2000 lat. Naukowiec dodał, że nekropolia jego zdaniem pełniła funkcję świątyni, gdyż archeolodzy odkryli ślady dekapitacji na niektórych czaszkach. Według badacza sugeruje to praktyki rytualne związane z kultem śmierci lub bóstw podziemnych.

Usytuowana na wschodnim placu starożytnego miasta Majów Moral-Reforma świątynia-nekropolia składa się z podstawy o schodkowych korpusach, ograniczonej ścianami o niewielkich nachyleniach, zwieńczonej jednonawowym budynkiem z klatką schodową przymocowaną do południowej fasady. Meksykańscy archeolodzy sprecyzowali, że szczątki złożonych ciał młodych mężczyzn odnaleziono w pobliżu klatki schodowej w dwóch różnych miejscach, które według badaczy odpowiadają dwóm różnym okresom budowy budynku.
Ze wstępnego studium wynika, że wszyscy złożeni w piramidzie mężczyźni należeli do elity społeczeństwa Majów.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Mariusz Rosik

Archeologia biblijna, jak też inne współczesne badania naukowe sprawiają, że choć poszczególne księgi Nowego Testamentu liczą już niemal dwadzieścia wieków, to stale są odkrywane nowe znaczenia tekstu natchnionego. Stąd tytułowe pytanie: czy w Nowym Testamencie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Meksyk/ Archeolodzy natrafili na świątynię-nekropolię z epoki prekolumbijskiej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.