Mieli trzech małych synków, ale pomagali Żydom. Rodzina Olesiejuków bohaterem kolejnego odcinka cyklu "Nie tylko Ulmowie"

Stefania i Wojciech Olesiejukowie. Źródło: IPN / YT
PAP / mł

Szesnasty odcinek cyklu "Nie tylko Ulmowie" opowiada o rodzinie Olesiejuków z Kolonii Chominna niedaleko Białej Podlaskiej. Film "Pozostał Krzyż w lesie" jest już dostępny na kanale IPNtv.

Premiera odcinka ma miejsce w przeddzień 81. rocznicy śmierci Szmula Zygielbojma - żydowskiego polityka i członka Rady Narodowej Rzeczpospolitej Polskiej w Londynie w czasie II wojny światowej. Jego samobójstwo było wołaniem o pomoc dla eksterminowanych Żydów, skierowanym do całego świata.

Przez kilkanaście miesięcy dostarczali Żydom jedzenia i schronienia

"Polacy ocalili pod okupacją niemiecką kilkadziesiąt tysięcy Żydów. Większość z uratowanych ukrywała się w rodzinach chłopskich. Na wsi łatwiej było pomóc ściganym. Taką właśnie chłopską rodziną byli Olesiejukowie, Stefania i Wojciech, wraz z trzema niepełnoletnimi synami, z którymi mieszkali na skraju lasu w Kolonii Chominna niedaleko Białej Podlaskiej" - napisano w przesłanym PAP komunikacie.

Żydowscy uciekinierzy przychodzili do nich z prośbą o pomoc, zwłaszcza od jesieni 1942 r. Olesiejukowie przez kilkanaście miesięcy udzielali wielu potrzebującym Żydom schronienia i dostarczali im jedzenie.

Zastrzelili ich niemieccy żandarmi, nie oszczędzili nawet trzylatka

3 listopada 1943 r. gospodarstwo polskich rolników otoczyli niemieccy żandarmi i zamordowali całą rodzinę oraz zatrzymanego w domu żydowskiego mężczyznę, prawdopodobnie o nazwisku Reliniuk. Najmłodszy z zastrzelonych synów małżeństwa Olesiejuków – Szymek, miał trzy lata. "Dzisiaj, po całej rodzinie pozostał tylko stalowy Krzyż w zarosłym lasem miejscu tragedii i wspomnienie krewnych" - napisano.

Kolejne odcinki cyklu "Nie tylko Ulmowie" prezentowane będą do końca maja w każdy piątek o godzinie 10. Na 17 maja zaplanowano premierę 17. odc. pt. "Pacyfikacja za Żydów". Ten odcinek opowie o historii rozgrywającej się w jednej z miejscowości woj. mazowieckiego.

Polacy uratowali kilkadziesiąt tysięcy Żydów

Dotychczas opublikowano m.in. filmy: "Czerwone korale" o rodzinach Gądków, Kucharskich, Książków i Nowaków z Wolicy i Wierzbicy k. Miechowa, "Ukrywani uciekli, gospodarze zabici" o rodzinie Balawendrów z Zalesia k. Lubaczowa, "Bunkier pod łóżkiem" o rodzinie Kobylców z Michałkowic k. Katowic oraz "Ukryli osiemnastu Żydów" o rodzinie Andrzejczyków, "Ocaliła 200 Żydów" o Zofii Klemens, a także "Anna i Sara" o Annie Bogdanowicz i "…bo dawał Żydom chleb" o Tadeuszu Nowaku.

Naukowcy oceniają, że Niemcy w czasie II wojny światowej zamordowali za pomoc Żydom około tysiąca Polaków. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców Polski udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Mieli trzech małych synków, ale pomagali Żydom. Rodzina Olesiejuków bohaterem kolejnego odcinka cyklu "Nie tylko Ulmowie"
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.