Na całym świecie brakuje krwi. Czerwony Krzyż ogłosił kryzys krwiodawstwa

Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Pierwszy raz w historii amerykański Czerwony Krzyż (ARC) ogłosił kryzys krwiodawstwa. Z powodu ograniczeń związanych z pandemią braki w dostawach krwi odczuwają pacjenci i szpitale na całym świecie.

To najgorszy niedobór krwi w Stanach Zjednoczonych od ponad dekady. W 2021 roku liczba odnotowanych przez amerykański Czerwony Krzyż dawców krwi spadła o 34 proc.

W niektórych rejonach USA rozlegają się rozpaczliwe apele o dostawy krwi, ponieważ jej zapasy są na niebezpiecznie niskim poziomie. ARC podkreśla, że ma "mniej niż jednodniowy zapas najbardziej poszukiwanych grup krwi" i musiał ograniczyć dystrybucję do szpitali.

DEON.PL POLECA

Szpitale potrzebują krwi do operacji, przeszczepów, leczenia nowotworów i chorób przewlekłych, ale Czerwony Krzyż uważa, że w czasach tego historycznego niedoboru są dni, w których nie może zapewnić szpitalom wszystkich dostaw, o jakie proszą. Niedobór oznacza, że lekarze są zmuszani do podejmowania trudnych decyzji o tym, kto powinien otrzymać krew, a kto musi poczekać, aż będzie jej więcej.

Niedobór krwi także w Europie

Władze medyczne Hiszpanii wskazują, że w 2020 r. liczba zgłoszeń dawców krwi była najniższa w ciągu dekady. Eksperci medyczni komentują, że utrzymujący się również na początku 2021 r. trend spadkowy wynikał z ograniczeń zdolności placówek medycznych, zmniejszenia liczby punktów poboru krwi oraz redukcji akcji marketingowych promujących krwiodawstwo.

W Niemczech w czasie pandemii też zmniejszyła się liczba dawców, a jak podkreślają media zapotrzebowanie klinik na rezerwy krwi jest wysokie. Niemiecki Czerwony Krzyż (DRK) apeluje o oddawanie krwi przypominając, aby nie zgłaszały się osoby, które m. in. w ciągu ostatnich czterech tygodni miały kontakt z osobą chorą na SARS-CoV-2. Danych statystycznych za miniony rok jeszcze nie opublikowano.

We Francji, jak podają media, na wielu oddziałach zapasy są na alarmująco niskim poziomie. Aby wznowić oddawanie krwi Francuski Zakład Krwiodawstwa (EFS) rozpoczął nową kampanię ostrzegającą przed topniejącymi zapasami torebek krwi i płytek krwi.

Na Ukrainie, w kwietniu 2020 r. informowano, że od początku wprowadzania restrykcji przeciwepidemicznych liczba dawców w Kijowie zmniejszyła się trzykrotnie.

Brak krwi w Indiach i Chinach

Poza Europą, m.in. Indie głęboko odczuwają kryzys w krwiodawstwie. Liczba oddanej krwi spadła o jedną trzecią od 2019 roku. Banki krwi w Indiach borykają się z poważnym niedoborem, który jest szacowany na ponad milion jednostek.

W Chinach na początku 2020 roku, podczas największej fali pandemii COVID-19, lokalne centra krwiodawstwa informowały o dramatycznym spadku liczby osób oddających krew. Jedno z centrów ogłosiło w związku z tym "czerwony alarm". Komentatorzy oceniali, że pandemia wzmogła problemy z dostępnością krwi, który występował w kraju już wcześniej. Analiza danych z początku 2020 roku z 38 ośrodków w prowincji Zhejiang wykazała spadek liczby dawców o 67 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Badacze ostrzegali wówczas, że podobny scenariusz grozi innym krajom.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Na całym świecie brakuje krwi. Czerwony Krzyż ogłosił kryzys krwiodawstwa
Komentarze (4)
ZM
Zibi M
16 stycznia 2022, 14:35
Brak krwi? Mam pytanie.Jak duże musi być miasto,by taki punkt utworzyć? Mieszkam w Swarzędzu cała gmina ma 50 000 mieszkańców.Wszyscy musimy oddawać krew w Poznaniu, w którym oczywiście ludzi jest kilkakrotnie więcej,a zatem kolejki,czas itd ,bardzo irytuje i wielu poprostu rezygnuje a chciałoby oddać krew.Są organizowane akcje wyjazdowe,i można oddać w autobusach które czasami są podstawianie..czasami w szkołach w soboty.To trochę mało,raz na dwa miesiące taki autobus. Może należy zacząć myśleć,gdzie ludzie mają oddawać krew? Uważam, jako honorowy dawca krwi, że takich punktów powinno być znacznie więcej i to stałych,by dostęp był znacznie łatwiejszy,a wtedy więcej ludzi będzie mogło oddać krew,nie rezygnując z powodów braku takich punktów w każdym choćby mieście.
ŚK
~Świadomy Krwiodawca
16 stycznia 2022, 13:17
Stacje Krwiodawstwa biorą osocze od ozdrowieńców na podstawie badania przeciwciał, ale NIKT takiej osoby nie traktuje jako ozftowienca bo co, bo przeszedł C bezobjawowo. To jest ozdrowieńcem czy nie? Jak wy coś chcecie, to tak ale w drugą stronę to już macie ludzi w du.... Pozdrawiam, Świadomy krwiodawca
SH
Sylwester Hulk
16 stycznia 2022, 11:57
A może warto jakoś zachęcić krwiodawców? Teraz są dwa dni za oddanie krwi. Może warto wprowadzić jakieś granty? Eee nie lepiej narzekać ze nie ma krwi. Brawo
DK
~Dominik K
16 stycznia 2022, 09:49
Wszędzie krwii brakuje a mi już kilka razy w Wejherowie odmówiono pobrania, ponieważ b+ mieli za dużo xD także niech nie panikują że krwii nie ma xD