Naukowcy zrekonstruowali twarz Egipcjanina, który żył ok. 30 tys. lat temu
Naukowcy z Brazylii zrekonstruowali twarz Egipcjanina, który żył około 30 tys. lat temu. Szkielet mężczyzny został znaleziony 1980 roku na stanowisku archeologicznym w Górnym Egipcie.
"Rekonstrukcja twarzy jest dziełem Brazylijczyków: archeologa Moacira Eliasa Santosa i projektanta 3D Cícero Moraesa. Oparli oni swoją pracę na prawie kompletnym szkielecie, który został znaleziony w Egipcie na stanowisku Nazlet Khater 2 w 1980 roku" – czytamy na portalu dzienniknaukowy.pl.
Problem z ustaleniem wieku
Szkielet należał do młodego mężczyzny, być może do nastolatka, który miał około 165 cm wzrostu. Początkowo badacze nie byli w stanie określić wieku szczątków. Na szczęście obok nich znaleźli kamienny topór, który mógł być używany w okresie od 35 do 30 tys. lat temu.
ترميم أكاديمي لوجه رفات نزلة خاطر 2 بمصر
— الجـيـنـوم الأثــري ض (@Geno_Mena) April 4, 2023
من الفترة الباليوليثية العليا قبل 35.000 سنة
بعمر 17-20 سنة وطول 160 سنتمر
Facial reconstruction of Nazlet Khater 2, an Upper Paleolithic skeleton from Egypt
Credits: Moacir Elias Santos & Cícero Moraes pic.twitter.com/a0FUaJofUL
Autorzy artykułu, którzy opisali rekonstrukcję twarzy zaznaczyli, że analizowana czaszka może być "nowoczesna", gdyż mężczyzna mógł mieć podobne zdolności poznawcze do ludzi współczesnych.
Artystyczna wizja twarzy
Mimo że Brazylijczykom udało się zrekonstruować twarz mężczyzny, nie oznacza to, że musiał tak wyglądać. "Wszystko dlatego, że kształt czaszki może dostarczyć jedynie ograniczonego wglądu w to, gdzie tkanka miękka, taka jak mięśnie i tłuszcz, będzie znajdować na twarzy danej osoby" – podaje dzienniknaukowy.pl.
"Chociaż obraz zawiera elementy spekulacyjne na temat wyglądu osobnika, to jest to praca, która będzie prezentowana szerokiej publiczności i dostarcza ona elementów niezbędnych do pełnej humanizacji, bardzo trudnej do osiągnięcia tylko przy ekspozycji czaszki" – zaznaczają autorzy badania.
Skomentuj artykuł