Naukowcy zrekonstruowali twarz Egipcjanina, który żył ok. 30 tys. lat temu

Naukowcy zrekonstruowali twarz Egipcjanina, który żył ok. 30 tys. lat temu
Fot. depositphotos.com / Twitter.com
dzienniknaukowy.pl / tk

Naukowcy z Brazylii zrekonstruowali twarz Egipcjanina, który żył około 30 tys. lat temu. Szkielet mężczyzny został znaleziony  1980 roku na stanowisku archeologicznym w Górnym Egipcie.

"Rekonstrukcja twarzy jest dziełem Brazylijczyków: archeologa Moacira Eliasa Santosa i projektanta 3D Cícero Moraesa. Oparli oni swoją pracę na prawie kompletnym szkielecie, który został znaleziony w Egipcie na stanowisku Nazlet Khater 2 w 1980 roku" – czytamy na portalu dzienniknaukowy.pl.

DEON.PL POLECA

Problem z ustaleniem wieku

Szkielet należał do młodego mężczyzny, być może do nastolatka, który miał około 165 cm wzrostu. Początkowo badacze nie byli w stanie określić wieku szczątków. Na szczęście obok nich znaleźli kamienny topór, który mógł być używany w okresie od 35 do 30 tys. lat temu.

Autorzy artykułu, którzy opisali rekonstrukcję twarzy zaznaczyli, że analizowana czaszka może być "nowoczesna", gdyż mężczyzna mógł mieć podobne zdolności poznawcze do ludzi współczesnych.

Artystyczna wizja twarzy

Mimo że Brazylijczykom udało się zrekonstruować twarz mężczyzny, nie oznacza to, że musiał tak wyglądać. "Wszystko dlatego, że kształt czaszki może dostarczyć jedynie ograniczonego wglądu w to, gdzie tkanka miękka, taka jak mięśnie i tłuszcz, będzie znajdować na twarzy danej osoby" – podaje dzienniknaukowy.pl.

"Chociaż obraz zawiera elementy spekulacyjne na temat wyglądu osobnika, to jest to praca, która będzie prezentowana szerokiej publiczności i dostarcza ona elementów niezbędnych do pełnej humanizacji, bardzo trudnej do osiągnięcia tylko przy ekspozycji czaszki" – zaznaczają autorzy badania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Naukowcy zrekonstruowali twarz Egipcjanina, który żył ok. 30 tys. lat temu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.