Niemcy: Merkel odwiedziła tereny dotknięte powodziami, zapowiada szybką pomoc dla poszkodowanych

Niemcy: Merkel odwiedziła tereny dotknięte powodziami, zapowiada szybką pomoc dla poszkodowanych
(fot. PAP/EPA/SASCHA STEINBACH)
2 miesiące temu
PAP / jb

"Język niemiecki prawie nie zna słów na określenie takich spustoszeń" - powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, która w niedzielę odwiedziła szczególnie dotkniętą przez powódź gminę Schuld w Nadrenii-Palatynacie na zachodzie kraju. Mówiąc o "surrealistycznej, upiornej sytuacji", szefowa rządu zapowiedziała szybką pomoc dla powodzian.

Według jej słów rząd przyjmie program pomocowy już w środę. "Jest tu wiele do odbudowania, przez bardzo długi czas", ale na szczęście Niemcy są "krajem, który może sobie z tym poradzić finansowo" - zadeklarowała.

"Rządy federalne i krajowe będą działać razem, aby krok po kroku przywrócić świat do porządku", a Bundeswehra pozostanie w regionie tak długo, jak będzie to potrzebne - zapewniła kanclerz.

Obiecała również prowadzenie polityki, która w perspektywie średnio- i długoterminowej "uwzględni przyrodę i klimat bardziej niż w poprzednich latach".

Razem z Merkel do spustoszonego przez żywioł regionu przyjechała premier Nadrenii-Palatynatu Malu Dreyer. Podkreśliła ona, że jej landowi nieobce są powodzie i w ostatnich latach zainwestowano w nim ponad miliard euro w ochronę przeciwpowodziową.

"Byliśmy naprawdę dobrze przygotowani", ale obecna katastrofa ma wymiar, którego "nigdy wcześniej w Niemczech nie doświadczyliśmy, a w przypadku technicznej ochrony przeciwpowodziowej dochodzimy do granic możliwości" - mówiła Dreyer. Zapewniła, że armia, policja i straż pożarna będą systematycznie poszukiwać osób zaginionych w całym regionie.

W sobotę prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier odwiedził również dotknięty przez żywioł powiat Rhein-Erft w sąsiadującym z Nadrenią-Palatynatem krajem związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Podczas największej od dziesięcioleci klęski powodzi, wywołanych przez burze i ulewne deszcze, w Niemczech zginęło co najmniej 157 osób. Wiele domów zostało zniszczonych, podobnie jak mosty, drogi i linie kolejowe.

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Marcin Zieliński, ks. Krzysztof Porosło, Dawid Gospodarek
27,93 zł
39,90 zł

Zobacz, jak Duch Święty łączy Kościół 

Jeden z nich rozpala ludzkie serca podczas charyzmatycznych modlitw o uzdrowienie, drugi wiarę i Ewangelię głosi podkreślając wagę dogmatów i liturgii. Obaj chcą pokazać, że ogień i woda...

Skomentuj artykuł

Niemcy: Merkel odwiedziła tereny dotknięte powodziami, zapowiada szybką pomoc dla poszkodowanych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.