Padł kolejny rekord zakażeń. Kto przechodzi COVID-19 lżej?

Padł kolejny rekord zakażeń. Kto przechodzi COVID-19 lżej?
Fot. Depositphotos.com
PAP/mł

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, padł kolejny rekord zakażeń w tej fali epidemii. To 18 550 nowych zakażeń koronawirusem. Zmarło 269 osób z COVID-19.

Rok temu, 10 listopada resort informował o 24 484 nowych przypadkach zakażeń i 330 zgonach. Natomiast tydzień temu, 3 listopada, o 10 429 nowych pacjentach i 124 przypadkach śmiertelnych.

Nowe zakażenia – jak przekazało we wtorek Ministerstwo Zdrowia – wykryto u osób z województw: mazowieckiego (3872), lubelskiego (1913), śląskiego (1704), łódzkiego (1291), dolnośląskiego (1208), wielkopolskiego (1152), małopolskiego (1124), podlaskiego (1056), pomorskiego (1006), zachodniopomorskiego (931), podkarpackiego (795), kujawsko-pomorskiego (705), warmińsko-mazurskiego (697), opolskiego (364), świętokrzyskiego (307), lubuskiego (271).

Na COVID-19 zmarło 76 osób, a z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami – 193 chorych.

Ostatniej doby wykonano ponad 84,3 tys. testów

Ostatniej doby wykonano ponad 84,3 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 35,1 tys. testów antygenowych. Jak podało w środę Ministerstwo Zdrowia,  łącznie przebadano dotąd 22 813 917 próbek pobranych od 22 377 964 osób, a lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, odkąd uzyskali takie uprawnienie, zlecili 4 723 243 badania.

Prof. Szenborn: dzieci z natury lżej przechodzą COVID-19

Jak powiedział PAP prof. Leszek Szenborn, dzieci z natury lżej przechodzą COVID-19, ale zdarzają się też trudne przypadki, wymagające przekazania pacjenta na oddział intensywnej terapii. W zeszłym roku w Polsce zmarło z powodu tej choroby ponad 30 niepełnoletnich pacjentów.

Kierownik Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu wyjaśnił, że do tej placówki trafiają nie tylko same chore dzieci, lecz również ich zakażeni lub chorzy rodzice.

DEON.PL POLECA

- Zaważamy więcej chorych dzieci, ale to też wynika z faktu, że po prostu więcej przypadków jest wykrywanych. Dzieci są badane w kierunku innych chorób, pobierany jest im wymaz i wtedy się okazuje, że są zakażone SARS-CoV-2 - powiedział prof. Szenborn.

Jak zaznaczył, na cięższy przebieg COVID-10 narażone są dzieci, u których pojawiły się już wcześnie czynniki ryzyka, czyli np. otyłość. Zagrożeni są też pacjenci cierpiący na cukrzycę czy też mający zaburzoną odporność organizmu.

Osoby po 50 roku życia wytwarzają więcej przeciwciał

Jak poinformowało pismo „Scientific Reports“, badania próbek pobranych od pacjentów, którzy wyzdrowieli po łagodnym przebiegu COVID-19 wykazały, że osoby powyżej 50. roku życia wytwarzały więcej przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2.

Zespół badawczy kierowany przez Joelle Pelletier i Jean-François Massona, profesorów z Wydziału Chemii Université de Montréal, chciał dowiedzieć się, czy do wytwarzania lepiej chroniących przeciwciał prowadzi naturalna infekcja, czy też szczepienia.

Dlatego 32 kanadyjskich dorosłych, nie hospitalizowanych z powodu COVID-19, zostało zrekrutowanych przez Centre Hospitalier de l'Université Laval od 14 do 21 dni po zdiagnozowaniu za pomocą testów PCR. Było to w 2020 roku, zanim pojawiły się warianty Beta, Delta i Gamma.

- Każdy, kto został zarażony, wytwarzał przeciwciała, ale starsze osoby produkowały ich więcej niż dorośli poniżej 50. roku życia – powiedział Masson. - Ponadto przeciwciała były nadal obecne w ich krwiobiegu 16 tygodni po postawieniu diagnozy.

Przeciwciała wytworzone po zakażeniu przez pierwotny, „natywny” szczep wirusa reagowały również na warianty SARS-CoV-2, które pojawiły się w kolejnych falach, a mianowicie Beta (RPA), Delta (Indie) i Gamma (Brazylia), ale w mniejszym stopniu (od 30 do 50 proc.).

- Jednak wynik, który zaskoczył nas najbardziej, to fakt, że przeciwciała wytwarzane przez naturalnie zakażone osoby w wieku 50 lat i starsze zapewniają wyższy stopień ochrony niż w przypadku osób dorosłych poniżej 50. roku życia – powiedziała Pelletier.

 

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dagmara Bożek

Twarzą w twarz z wszechogarniającą ciszą, lodem i surowym klimatem

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w...

Skomentuj artykuł

Padł kolejny rekord zakażeń. Kto przechodzi COVID-19 lżej?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.