Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają poprawić jakość powietrza w UE

Zdjęcie ilustracyjne (Fot. pl.depositphotos.com)
PAP/dm

W środę Parlament Europejski przyjął porozumienie polityczne z krajami UE w sprawie nowych przepisów mających na celu poprawę jakości powietrza w UE. Wprowadzają one bardziej rygorystyczne limity dla substancji zanieczyszczających mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie.

W głosowaniu 381 europosłów było za, 225 przeciw, a 17 wstrzymało się. W nowych przepisach określono bardziej rygorystyczne limity i wartości docelowe na rok 2030 dla substancji zanieczyszczających mających poważny wpływ na zdrowie ludzkie, w tym cząstek stałych (PM2,5 i PM10), NO2 (dwutlenku azotu) i SO2 (dwutlenku siarki).

Nowe regulacja zakłada, że obywatele będą mogli otrzymać odszkodowanie w przypadku uszczerbku na zdrowiu, którego doznali w wyniku zanieczyszczenia powietrza.

DEON.PL POLECA

W miastach zostanie utworzonych więcej punktów pobierania próbek jakości powietrza, a obecnie wskaźniki jakości powietrza w całej UE staną się porównywalne i publicznie dostępne.

- Dzięki aktualizacji norm jakości powietrza, z których część została ustanowiona prawie dwie dekady temu, zanieczyszczenie zostanie zmniejszone o połowę w całej UE, torując drogę do zdrowszej i bardziej zrównoważonej przyszłości. Dzięki Parlamentowi zaktualizowane przepisy usprawniają monitorowanie jakości powietrza i skuteczniej ochronią grupy szczególnie wrażliwe. Dziś odnieśliśmy znaczące zwycięstwo w naszym nieustannym zaangażowaniu w zapewnienie bezpieczniejszego i czystszego środowiska dla wszystkich Europejczyków - powiedział po głosowaniu sprawozdawca, hiszpański europoseł Javi Lopez (Socjaliści i Demokraci).

Nowe przepisy musi w kolejnym kroku przyjąć Rada, zanim zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE i wejdą w życie 20 dni później. Kraje UE będą miały wówczas dwa lata na zastosowanie się do nich. Zanieczyszczenie powietrza w dalszym ciągu jest główną przyczyną przedwczesnych zgonów w UE, powodując około 300 tys. z nich w ciągu roku. W październiku 2022 roku Komisja Europejska zaproponowała przegląd unijnych przepisów dotyczących jakości powietrza, określając bardziej ambitne cele na 2030 rok, tak aby osiągnąć cel zerowego poziomu zanieczyszczeń do roku 2050.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Parlament Europejski przyjął przepisy, które mają poprawić jakość powietrza w UE
Komentarze (2)
JK
Jozjasz Kowalski
25 kwietnia 2024, 12:41
Europa nie jest miejscem gdzie zanieczyszcza się w znacznym stopniu powietrze. Nakładanie na obywateli wbrew ich woli ograniczeń to jedynie dyktatura lewicowców i liberałów. KIEDY TO SZALEŃSTWO SIĘ SKOŃCZY
MJ
~Maciej Jaworski
24 kwietnia 2024, 21:11
... nawet dziecko gdy popatrzy na globus dojdzie do wnioski, że wielkość Europy w stosunku do reszty świata, to ,,kropla w morzu,, ... a ta reszta świata wcale nie zamierza brnąć w to co Europa ... tak więc nawet dobre chęci mogą przerodzić się w kompletny absurd ...