PKB w IV kwartale 2013 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr.
Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2013 roku wzrósł o 2,7 proc. licząc rok do roku, m.in. dzięki wyższej konsumpcji, inwestycjom, eksportowi - wynika z opublikowanego w piątek wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.
To dane zgodne z szacunkiem "flash" podanym wcześniej przez GUS, z którego wynikało, że w IV kwartale rdr PKB wzrósł właśnie o 2,7 proc. w porównaniu do wzrostu o 1,9 proc. w poprzednim kwartale, o 0,8 proc. w II kwartale i o 0,5 proc. w I kwartale 2013 r.
GUS poinformował w komunikacie, że w ujęciu kwartalnym PKB wzrósł o 0,6 proc. w ostatnim kwartale 2013 r., wobec wzrostu o 0,7 proc. w III kwartale ub.r.
"Wstępny szacunek produktu krajowego brutto potwierdza stałe stopniowe umacnianie się tempa wzrostu gospodarczego. (...) W IV kwartale utrwalił się, notowany od połowy 2013 r., pozytywny wpływ popytu krajowego przy nadal znaczącym dodatnim oddziaływaniu popytu zagranicznego na wzrost PKB" - napisano w komunikacie GUS.
Urząd statystyczny podał, że w IV kwartale 2013 r. odnotowano dalszy wzrost popytu krajowego, który sięgnął 1,2 proc. Rosło też spożycie ogółem, które było wyższe niż przed rokiem o 2,1 proc. W podobnym tempie rosło spożycie indywidualne i publiczne.
Zgodnie z komunikatem wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 4,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 r., natomiast w budownictwie obniżyła się o 1,5 proc. Natomiast wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 3,1 proc., w transporcie i gospodarce magazynowej wzrosła o 8,1 proc., a w działalności finansowej i ubezpieczeniowej wzrost wyniósł 7,8 proc.
Natomiast wartość dodana brutto w administracji publicznej i obronie narodowej, obowiązkowych zabezpieczeniach społecznych, edukacji, opiece zdrowotnej i pomocy społecznej wzrosła o 0,5 proc.
"W IV kwartale zmniejszyła się skala spadku akumulacji i wyniosła 1 proc., w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Odnotowano dalszy wzrost nakładów brutto na środki trwałe (inwestycji - PAP) o 1,3 proc. W efekcie dodatni wpływ popytu krajowego na tempo wzrostu gospodarczego umocnił się i wyniósł 1,2 pkt. proc." - zaznaczył GUS.
Zgodnie z danymi GUS wpływ spożycia ogółem był większy niż w poprzednich kwartałach 2013 r. i wyniósł 1,5 pkt. proc. W tym spożycie indywidualne powiększało wzrost PKB o 1,1 pkt. proc., a spożycie publiczne +0,4 pkt. proc. Ujemny wpływ, lecz mniejszy niż w poprzednich kwartałach, miała akumulacja (minus 0,3 pkt. proc.)
"Na zmniejszenie negatywnego wpływu akumulacji złożył się dodatni wpływ popytu inwestycyjnego (0,4 pkt. proc.), natomiast przyrost rzeczowych środków obrotowych miał negatywny wpływ na tempo wzrostu PKB i wyniósł minus 0,7 pkt. proc." - napisano. W komunikacie wskazało, że w czwartym kwartale ub.r. utrzymał się pozytywny wpływ eksportu netto na tempo wzrostu gospodarczego, który wyniósł 1,5 pkt. proc., podczas gdy w III kwartale 2013 r. wpływ eksportu netto wyniósł 1,4 pkt. proc.
Skomentuj artykuł