Podbijamy stawkę. Trzy tysiące na rękę

(fot. sxc.hu)
"Metro" / PAP / pz

Na pierwszą pensję w wysokości trzech tysięcy liczą młodzi ludzie, którzy właśnie wchodzą na rynek pracy. To więcej niż średnia krajowa - informuje "Metro".

Sytuacja młodych na rynku pracy jeszcze nigdy nie była tak dramatyczna. Już prawie 30 proc. absolwentów nie może znaleźć stałego zajęcia (w 2011 r. problemy miało 26 proc.), a ekonomiści straszą, że grupa młodych bezrobotnych może się powiększać.

Tymczasem - jak wynika z badań firmy doradczej Deloitte - w Polsce aspiracje płacowe młodych rosną i to mocno. Jeszcze dwa lata temu oczekiwali, że w pierwszej pracy dostaną średnio 2 tys. 153 zł netto, dziś to już 2 tys. 798 netto. To aż 30-procentowy skok.

"Wzrost oczekiwań może być wynikiem większych inwestycji w siebie, jakie poczynili młodzi lub ich gotowości do poniesienia większych wyrzeczeń dla pracy" - mówi Halina Frańczak, autorka badań z Deloitte.

"Absolwenci przez portale społecznościowe mają dziś większy kontakt z rówieśnikami z zagranicy i gdy dowiadują się, ile ich kolega z podobnymi kwalifikacjami dostaje na rękę, chcą tak samo, nie biorąc pod uwagę polskich realiów" - mówi dr Halina Sobocka-Szczapa z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych w Warszawie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Podbijamy stawkę. Trzy tysiące na rękę
Komentarze (2)
Szymon Żminda
8 kwietnia 2013, 10:55
Aspiracje są odzwierciedleniem kosztów utrzymania się a nie jakichś porównań z kolegami z zagranicy.
S
szaraczek
8 kwietnia 2013, 09:46
Myślę, że te 3000 netto to jest minimum aby młody człowiek miał możliwość się usamodzielniać ! Moja córka zarabia w drugim roku pracy 1360 na rękę i gdyby nie to że mieszka z nami w domu to mogłaby pomarzyć o dokończeniu studiów i jakimkolwiek drobiazgu typu płaszcz, buty, spodnie dla siebie. A gdzie jeszcze rodzina, dziecko, mieszkanie czy dom? I to pod warunkiem że się nie choruje? Bez komentarza... Podziwiam ludzi że wielu przy tak małych zarobkach jakoś funkcjonuje.