Polacy chcą 4-dniowego tygodnia pracy. Wybrałoby go 65 proc. pracowników

Fot. Depositphotos.com
PAP / mł

Wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy popiera 65 proc. ankietowanych pracowników, a przeciwnych temu pomysłowi jest 6 proc. - wynika z opublikowanego we wtorek raportu Manpower. Respondenci obawiają się jednak, że krótszy tydzień pracy może oznaczać mniejsze zarobki.

Plusy i minusy czterodniowego tygodnia pracy

Jak wynika z raportu Manpower "Nastroje polskiego rynku pracy – perspektywa kandydatów 2024", pracownicy pozytywnie odnoszą się do propozycji skrócenia tygodnia pracy. 36 proc. osób biorących udział w badaniu zdecydowanie popiera to rozwiązanie, 29 proc. raczej popiera, a 6 proc. ma negatywne nastawienie do pracy przez cztery dni w tygodniu. Autorzy opracowania dodali, że respondenci uważają, że to dobre rozwiązanie wspierające zachowanie balansu między pracą i życiem prywatnym. Jednocześnie obawiają się obniżenia wynagrodzenia i większego obciążenia pracą.

"Choć nie brakuje obaw dotyczących tego modelu, to przykłady firm z różnych sektorów pokazują, że 4 dniowy tydzień pracy nie musi prowadzić do spadku produktywności. Wręcz przeciwnie, w niektórych przypadkach odnotowano wzrost efektywności i satysfakcji zespołów" – podkreśliła Justyna Mazur z Experis (ManpowerGroup), firmy specjalizującej się w rekrutacji specjalistów IT. Jak wskazała, osoby pracując 4 dni w tygodniu, są bardziej skoncentrowane i zmotywowane. Zdaniem ekspertki ograniczenie godzin dostępności pracowników może jednak przełożyć się na trudności operacyjne, a w efekcie na niezadowolenie klientów i straty firmy.

Ilu Polaków chce zmienić pracę? Zaskakująco mało

Zgodnie z opracowaniem, 68 proc. badanych pracowników nie zamierza zmieniać pracodawcy w dającej się przewidzieć perspektywie; 15 proc. planuje zmianę w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 10 proc. w czasie pół roku. 7 proc. zadeklarowało, że chce zmienić pracodawcę w ciągu 3 miesięcy.

DEON.PL POLECA

"Zweryfikowaliśmy gotowość +talentów+ do zmiany pracy. Aktualnie aż 7 na 10 respondentów nie myśli o ruchach zawodowych, podczas gdy w mijającym roku gotowość do zmiany zgłaszało 59 proc. badanych. Może to oznaczać większe trudności w pozyskaniu odpowiednich kandydatów w ramach planowanych rekrutacji, dlatego warto pochylić się nad tym, co wpływa na satysfakcję z pracy oraz jak zapewnić tak ważny dla talentów ciekawy zakres obowiązków" – wskazała Katarzyna Pączkowska z Manpower.

Większość pracowników pracuje stacjonarnie

Jak wynika z raportu, polscy pracownicy najbardziej cenią w swoich organizacjach pracę w przyjaznej atmosferze (46 proc. badanych). Istotny dla nich jest również zakres obowiązków odpowiadający ich zainteresowaniom i kompetencjom, co zadeklarowało 41 proc. respondentów oraz możliwość pracy zdalnej lub hybrydowej - 25 proc. wskazań. Dodano, że coraz więcej firm zachęca swoje zespoły do korzystania z biur. Obecnie 60 proc. pracowników wykonuje swoje obowiązki zawodowe w pełni stacjonarnie, a 17 proc. hybrydowo, ale z przewagą działań z siedziby firmy. 7 proc. badanych pracuje w modelu 50/50, natomiast 6 proc. większość pracy wykonuje zdalnie. 9 proc. ankietowanych wykonuje swoją pracę w pełni zdalnie.

"System remote-first, który pojawił się w czasie pandemii, okazał się krótkotrwały. Wielu pracodawców szybko zrozumiało, że budowanie silnych zespołów jest niemal niemożliwe, gdy wszyscy pracownicy pracują wyłącznie zdalnie. W pełni rozproszony team może działać, ale trudno w ten sposób osiągnąć stałe, wysokie zaangażowanie oraz skuteczność komunikacyjną, co stanowi fundament efektywności. I to właśnie dlatego tak wiele firm kładzie teraz nacisk na powrót do biur" – wskazał Piotr Nowosielski, zarządzający portalami z ofertami pracy justjoin.it i rocketjobs.pl, cytowany w opracowaniu.

W jego opinii praca zdalna nie zniknie całkowicie, ponieważ nowy standardem jest model 4+1, czyli cztery dni w biurze i jeden dzień zdalnie. "To z jednej strony zapewnia elastyczność, a z drugiej ułatwia efektywną komunikację w zespole. Z punktu widzenia firm, praca stacjonarna jest po prostu bardziej wydajna, a uproszczona komunikacja i szybszy przepływ informacji są kluczowe, szczególnie przy realizacji skomplikowanych projektów i szybkich decyzjach" – dodał ekspert.

PAP / mł

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy chcą 4-dniowego tygodnia pracy. Wybrałoby go 65 proc. pracowników
Komentarze (1)
HZ
~Hanys z Namysłowa
30 października 2024, 19:27
Kiedys w 1980 roku, było zebranie członków Solidarności,mówiono jak obalimy komunę to będziemy pracować tylko w środę,rozległy się ogromne brawa ,po ich skończeniu, ktoś z tyłu sali zapytał, a w co którą środę.Przezylem 35 godzinny tydzień pracy,skończyło się plajta,firma miała za dużo zamówień,pracowało się więc dłużej,nadgodzin było bardzo dużo,bo soboty,niedziele,a koszt zamówień ten sam.W Polsce już firmy uciekają, możecie się Polacy już przygotowywac na dużo wolnego czasu na bezrobotnym.No i uśmiechnięte wysokie ceny.