Pomoc publiczna nie może zakłócać wolnej konkurencji

Pomoc publiczna nie może zakłócać wolnej konkurencji
Logo Opla (foto. opel.com)
PAP/dz

Unijna komisarz do spraw ochrony wolnej konkurencji Neelie Kroes zapowiedziała sprawdzenie wielomiliardowej dotacji niemieckiego rządu dla firmy Opel.

Wcześniej Wielka Brytania i Belgia wezwały Komisję Europejską do zapewnienia, by transakcja sprzedaży Opla nie faworyzowała jego zakładów na terenie Niemiec w związku z klauzulą o niemieckiej pomocy publicznej w kwocie 4,5 mld euro.

Oba kraje traktują podejrzliwie zamiar zbycia przez koncern General Motors większości udziałów Opla na rzecz kanadyjskiego dostawcy części samochodowych Magna i rosyjskiego banku państwowego Sbierbank. Wskazują, że transakcja ta przewiduje utrzymanie wszystkich czterech niemieckich zakładów Opla, a jednocześnie możliwość zamknięcia jego fabryki belgijskiej i jednej z dwóch brytyjskich wytwórni, produkujących Ople pod nazwą Vauxhall.

Jak zaznaczyła Kroes występując w przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu, należy między innymi zbadać, czy wypłaty z rządowego Funduszu Gospodarczego rzeczywiście nie wymagają odrębnego zezwolenia Komisji Europejskiej. W ubiegłym tygodniu General Motors wyraził wstępną zgodę na przekazanie kanadyjsko-rosyjskiemu konsorcjum 55 proc. udziałów Opla, co ma poparcie niemieckiego rządu.

DEON.PL POLECA

Szef austriacko-kanadyjskiego konsorcjum Magna, które wraz z rosyjskim Sbierbankiem zamierza przejąć Opla, potwierdził w poniedziałek plany redukcji zatrudnienia w zakładach tego koncernu samochodowego: 10,5 tys. w Europie, z tego "dobre 4 tys." w Niemczech. Wolf przypomniał też, że planowane jest zamknięcie tylko jednej fabryki Opla - w Antwerpii.

W Niemczech Opel ma cztery zakłady (w Ruesselsheim, Kaiserslautern, Eisenach i Bochum). Fabryka koncernu znajduje się również w Gliwicach w Polsce. Magna jest jednym z głównych producentów części zamiennych dla branży samochodowej. W około 240 zakładach na świecie zatrudnia blisko 70 tys. pracowników, stąd jest nadzieja, że pomimo redukcji zatrudnienia utrzyma większość przejętch zakładów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pomoc publiczna nie może zakłócać wolnej konkurencji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.