Pomoc Ukrainie. Co teraz jest najbardziej potrzebne?

Pomoc Ukrainie. Co teraz jest najbardziej potrzebne?
(Fot. Facebook / Nowohuckie Centrum Kultury / Wojciech Bakun / Depositphotos.com / pomocukrainie.gov.pl)
Facebook.com / pomagamukrainie.gov.pl / młmł

Po pierwszym, ogromnym odzewie na potrzeby uciekających z Ukrainy przed wojną sytuacja wygląda już nieco inaczej. Hojność Polaków wypełniła darami magazyny, hale sportowe i piwnice instytucji, które zaczęły organizować pomoc dla uchodźców z Ukrainy. Niektóre nie przyjmują już darów. Jakie rzeczy są teraz najbardziej potrzebne?

Pierwsze dni przyjmowania uchodźców to lista potrzeb podstawowych, jak ubrania, kosmetyki, produkty dla dzieci, koce, śpiwory. Teraz większość Ukraińców, którzy uciekli przed wojną do Polski, jest już w nie zaopatrzona. Magazyny są pełne, a instytucje alarmują, by przed przywiezieniem ubrań czy butów najpierw zadzwonić do konkretnego ośrodka pomocy i zapytać, jakie są aktualne potrzeby.

Co jest teraz potrzebne uchodźcom?

Jeśli chcesz pomóc uchodźcom, którzy uciekli do Polski, najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest znalezienie konkretnego miejsca, które potrzebuje wsparcia, i upewnienie się, czego dokładnie potrzeba. Coraz częściej zdarza się, że osoby przynoszące np. buty i ubrania nie mają ich nawet gdzie zostawić. Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Przykładem może być Nowohuckie Centrum Kultury, które jeszcze dwa dni temu zbierało m.in. ciepłe męskie ubrania, żywność dla dzieci czy kaszki, ale od dziś przyjmuje tylko rzeczy z nowej, doprecyzowanej listy. Są na niej m.in. sól fizjologiczna, epinefryna, leki na grypę, węgiel aktywny, pantenol i leki na oparzenia, bandaże, koce ratunkowe, ocieplacze do rąk czy ciśnieniomierze. 

 

DEON.PL POLECA

Jak pomóc Ukrainie. Sprawdź, co jest potrzebne

Możliwość aktywnego włączenia się w pomoc daje też specjalnie utworzona rządowa strona pomagamukrainie.gov.pl, przez którą można zgłosić chęć pomocy, sprawdzić listę godnych zaufania zbiórek pieniężnych oraz zorientować się, jakie organizacje i gdzie udzielają pomocy. Strona pozwala też na znalezienie pomocy tym, którzy jej potrzebują i może posłużyć Polakom, którzy wspierają Ukraińców przybyłych do Polski i szukających pracy albo miejsca do tymczasowego zamieszkania.  

 

Jak pomóc osobom, które zostały na Ukrainie? 

Poza pomocą dla tych, którzy uciekli do Polski, ważna jest też pomoc dla osób, które zostały na Ukrainie. Chodzi zarówno o cywilów, jak i o żołnierzy. Na najświeższych listach potrzeb, które publikują w mediach społecznościowych osoby przebywające na Ukrainie, są przede wszystkim leki, środki opatrunkowe oraz sprzęt przydający się na wojnie, jak lornetki, krótkofalówki czy nawet termiczna odzież dla ukraińskich żołnierzy. Jednak na stronie rządowej można przeczytać, że w ramach pomocy nie należy wysyłać Ukrainie sprzętu militarnego ani paramilitarnego. Także w tym przypadku warto rozważyć opcję skontaktowania się z konkretną osobą, która na bieżąco zna potrzeby ludzi w danej miejscowości i koordynuje działania pomocowe, więc może podać np. dane organizacji, która wspiera zakupy dla ukraińskiej armii.

Jak ocenić wiarygodność zbiórki finansowej na Ukrainę? 

By mieć pewność, że chcąc pomóc, nie zostaniemy oszukani, najlepiej wspierać finansowo te instytucje i organizacje, które od lat zajmują się skuteczną pomocą humanitarną, jak Caritas czy PAH. Mniejsze zbiórki są też umieszczane na rządowej stronie pomagamukrainie.gov.pl

Zbiórkę na bardzo potrzebne na medyczne plecaki taktyczne dla ratowników i lekarzy na pierwszej linii frontu prowadzi m.in. Katya Malakhova, fundraiserka organizacji Sunflower of Peace. Założona przez nią 9 dni temu zbiórka zebrała już niemal 3 mln złotych z zakładanych 4,2 mln, a wpłat dokonało ponad 11 tys. użytkowników. 

 

By pomóc Ukrainie, możesz stworzyć mapę Google

Poza pomocą rzeczową i finansową bardzo ważna jest też sprawna komunikacja. Coraz więcej osób w ramach pomocy Ukrainie tworzy przy pomocy Google Maps mapy pokazujące, gdzie w regionie można znaleźć organizacje udzielające pomocy, zbierające dary, przyjmujące uchodźców czy organizujące im zakwaterowanie i pomoc prawną. 

Mapa przygotowana przez jednego z lokalnych dziennikarzy, Grzegorza Michalskiego:

 

Mapa utworzona przez organizację Kraków dla Mieszkańców: 

 

Szukaj bieżących informacji w mediach społecznościowych

By móc działać na bieżąco, warto zaobserwować w mediach społecznościowych osoby zajmujące się pomocą, które najczęściej właśnie w social mediach informują o bieżących potrzebach. Przykładem mogą być o. Cordian Szwarc, franciszkanin z Caritas Polska, czy prezydent Przemyśla, Wojciech Bakun. 

 

 

Źródło: Facebook.com / pomagamukrainie.gov.pl 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
abp Grzegorz Ryś

Nowe, poszerzone wydanie bestselleru bpa Grzegorza Rysia.

Miłosierdzie pozostaje wielką tajemnicą Boga i wielkim skandalem w oczach ludzi. Zawiera w sobie to, z czym mamy największe trudności: współczucie, przebaczenie, nawrócenie. Nie stawia warunków, nie zna...

Skomentuj artykuł

Pomoc Ukrainie. Co teraz jest najbardziej potrzebne?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.