Pożar na Wyspie Wielkanocnej. Uszkodzone słynne posągi
Władze Chile poinformowały, że pożar uszkodził tajemnicze kamienne posągi z Wyspy Wielkanocnej. Niektóre z monumentów zostały nieodwracalnie zniszczone. Burmistrz Chile prosi o pomoc finansową Muzeum Brytyjskie.
Pożar wybuchł w poniedziałek i objął prawie 60 ha terenu - przekazała Carolina Perez Dattari, przedstawicielka urzędu ds. dziedzictwa kulturowego Chile.
Według wstępnych ustaleń ogień został celowo podłożony w okolicach wulkanu Rano Raraku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Burmistrz wyspy Pedro Edmunds powiedział lokalnym mediom, że zniszczenia spowodowane przez pożar są nieodwracalne.
Kiedy powstały słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej?
Należąca do Chile Wyspa Wielkanocna leży w południowej części Oceanu Spokojnego. Znajduje się na niej prawie 1000 megalitów, znanych pod nazwą moai. Mają ok. 4 metrów wysokości. Ponad 500 lat temu polinezyjskie plemię Rapa Nui wyrzeźbiło w nich wielkie głowy. Zdaniem naukowców figury przedstawiają dusze przodków członków plemienia. Każda z nich była uważana za inkarnację danej osoby - podaje BBC.
Jeden z posągów znajduje się obecnie w Muzeum Brytyjskim; w 2018 roku rząd Chile poprosił o jego zwrot. Po pożarze burmistrz wyspy stwierdził, że wolałby pomoc finansową muzeum, która zostałaby wykorzystana w celu konserwacji pozostałych na wyspie pomników.
PAP/kh
Skomentuj artykuł