Pożar na Wyspie Wielkanocnej. Uszkodzone słynne posągi

Pożar na Wyspie Wielkanocnej. Uszkodzone słynne posągi
Fot. Thomas Griggs/unsplash.com
PAP/kh

Władze Chile poinformowały, że pożar uszkodził tajemnicze kamienne posągi z Wyspy Wielkanocnej. Niektóre z monumentów zostały nieodwracalnie zniszczone. Burmistrz Chile prosi o pomoc finansową Muzeum Brytyjskie. 

Pożar wybuchł w poniedziałek i objął prawie 60 ha terenu - przekazała Carolina Perez Dattari, przedstawicielka urzędu ds. dziedzictwa kulturowego Chile.

Według wstępnych ustaleń ogień został celowo podłożony w okolicach wulkanu Rano Raraku, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Burmistrz wyspy Pedro Edmunds powiedział lokalnym mediom, że zniszczenia spowodowane przez pożar są nieodwracalne.

Kiedy powstały słynne posągi z Wyspy Wielkanocnej?

Należąca do Chile Wyspa Wielkanocna leży w południowej części Oceanu Spokojnego. Znajduje się na niej prawie 1000 megalitów, znanych pod nazwą moai. Mają ok. 4 metrów wysokości. Ponad 500 lat temu polinezyjskie plemię Rapa Nui wyrzeźbiło w nich wielkie głowy. Zdaniem naukowców figury przedstawiają dusze przodków członków plemienia. Każda z nich była uważana za inkarnację danej osoby - podaje BBC.

Jeden z posągów znajduje się obecnie w Muzeum Brytyjskim; w 2018 roku rząd Chile poprosił o jego zwrot. Po pożarze burmistrz wyspy stwierdził, że wolałby pomoc finansową muzeum, która zostałaby wykorzystana w celu konserwacji pozostałych na wyspie pomników.

PAP/kh

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Mark E. Thibodeaux SJ

Czy kontemplacja polega na oderwaniu się od rzeczywistości, a może jest zanurzona w świecie?
Czy modlitwa mnicha jest lepsza od tej, którą kieruje do Boga student przed egzaminem?
Czy domowy fotel ma takie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Pożar na Wyspie Wielkanocnej. Uszkodzone słynne posągi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.