Prezydent: deklaruję wsparcie działań i inicjatyw dotyczących zdrowia psychicznego

Prezydent: deklaruję wsparcie działań i inicjatyw dotyczących zdrowia psychicznego
(fot. depositphotos.com)
5 miesięcy temu
PAP / jb

Pragnę zadeklarować wsparcie wszelkich działań legislacyjnych oraz inicjatyw społecznych, których celem jest lepsza dostępność i wyższa jakość usług medycznych dotyczących zdrowia psychicznego - przekazał w liście do uczestników III Kongresu Zdrowia Psychicznego prezydent Andrzej Duda.

 

Prezydent wskazał, że pandemia objawiła niedostatki systemu opieki zdrowotnej, także psychiatrii. Kryzysowa sytuacja - jak ocenił - stwarza okazję, by podjąć działania naprawcze, których elementem winna być m.in. kontynuacja reformy lecznictwa psychiatrycznego.

III Kongres Zdrowia Psychicznego obradował w poniedziałek w Warszawie. Tegoroczna edycja odbyła się pod hasłem "Od instytucji do środowiska – dostępność i szacunek". Prezydent Andrzej Duda objął wydarzenie honorowym patronatem.

Doradca prezydenta ds. osób z niepełnosprawnością Paulina Malinowska-Kowalczyk odczytała list skierowany do uczestników wydarzenia.

"To wyjątkowe forum debaty o ochronie jednego z najcenniejszych dóbr, jakim może dysponować człowiek" – napisał o kongresie Andrzej Duda. "Zdrowie – w aspekcie umysłowym i emocjonalnym, choć jest wartością samą w sobie, ma również przemożny wpływ na funkcjonowanie całego ludzkiego organizmu i na relacje z innymi osobami" – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent akcentował, że "cały zakres zagadnień związanych z zapobieganiem i leczeniem schorzeń psychicznych musi być przedmiotem przemyślanej, konsekwentnej polityki zdrowotnej państwa".

Winna ona, jak wyliczał, m.in. zwiększać dostępność nowoczesnych, skutecznych terapii, a także ograniczać wykluczenie i stygmatyzację chorych.

Andrzej Duda zaznaczył, że walka z pandemią COVID-19 niemal na całym świecie mocno obciążyła służbę zdrowia. Także w naszym kraju, jak napisał, ze zdwojoną siła objawiły się wszystkie niedostatki systemu opieki zdrowotnej, w tym jego pionu psychiatrycznego.

"Ta kryzysowa sytuacja stwarza okazję by podjąć działania naprawcze, o charakterze głębszym i bardziej całościowym niż do tej pory. Uważam, że elementem tych działań, powinna być kontynuacja reformy lecznictwa psychiatrycznego" – wskazał prezydent. Podkreślił jednocześnie, że zdaje sobie sprawę ze skali wyzwań w tej dziedzinie.

Andrzej Duda zadeklarował w liście "wsparcie wszelkich działań legislacyjnych oraz inicjatyw społecznych, których celem jest lepsza dostępność i wyższa jakość usług medycznych dotyczących zdrowia psychicznego".

"Całym sercem popieram także ideę popularyzacji wiedzy o zdrowiu psychicznym oraz o przejawach jego braku. Trzeba położyć kres uprzedzeniom i stereotypom umniejszającym godność i poczucie własnej wartości osób chorych, a po części także personelu medycznego" – podkreślił, wskazując, że "krąg osób narażonych na stygmatyzację wyraźnie się poszerzył".

Źródło: PAP / jb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dominika Dudek, Maria Mazurek
20,96 zł
29,95 zł

Co kryje się w naszej głowie?

Profesor Dominika Dudek łamie panujące tabu – nie obawia się wskazać różnic między umysłami kobiety i mężczyzny, a także spojrzeć na chorobę jako na źródło inspiracji. Odkrywa tajniki pracy...

Skomentuj artykuł

Prezydent: deklaruję wsparcie działań i inicjatyw dotyczących zdrowia psychicznego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.